banner ad

Jesteś moją matką?

jestes-moja-matkaScenariusz i rysunki: Alison Bechdel
Tłumaczenie: Paulina Piotrowska
Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy
Rok wydania: kwiecień 2014
Tytuł oryginału: Are You My Mother?
Rok wydania oryginału: 2012
Oprawa: twarda
Format: 155×230 mm
Liczba stron: 296
ISBN 978-83-63963-08-8

Opis:

Oto błyskotliwie opowiedziane rysunkowe wspomnienia Alison Bechdel, autorki bestselleru Fun Home, nr 1 na liście książek roku wg „Timesa”, o tym, jak stała się artystką, którą jej matka zawsze chciała być.

„Fun Home” Alison Bechdel okazał się pop-kulturowym i literackim fenomenem. Teraz czas na drugą pasjonującą opowieść córki-detektywa, tym razem o matce ? molu książkowym zakochanym w muzyce, zapalonej aktorce amatorce. A także o kobiecie tkwiącej w nieszczęśliwym małżeństwie z kryptogejem, której artystyczne aspiracje podszywały dzieciństwo Bechdel?, a która ostatecznie przestała dotykać czy całować córkę na dobranoc, gdy ta miała siedem lat. Raz kąśliwie, raz radośnie Bechdel wyrusza na poszukiwanie odpowiedzi dotyczących przepaści między matką a córką. W poszukiwaniach tych odkrywa warstwę za warstwą, przedstawiając czytelnikowi fascynujące życie i twórczość ikony psychoanalizy XX wieku, Donalda Winnicotta, wymownie naświetlającą ilustrację dr. Seussa, a następnie prywatne (seryjnie monogamiczne) dorosłe życie uczuciowe Bechdel. Wreszcie zaś, wracając do Matki, autorka rysuje rozejm ? kruchy w czasie rzeczywistym, ale taki, który poruszy i zaskoczy wszystkie dorosłe dzieci udanych matek.

* * *

„Wielu z nas żyje nieprzeżytym życiem naszych matek. Alison Bechdel napisała o tym książkę, komiksową wersję Virginii Woolf. Nie można w to uwierzyć, dopóki się nie przeczyta – trzeba!”.

Gloria Steinem

„Dzielnie rozplątując poplątaną sieć utraconych połączeń, które prześladują od początku jej związek z nietuzinkową matką, Bechdel wprowadza wszystkich od Virginii Woolf po D. W. Winnicotta (znanego teoretyka psychoanalizy, który służy jej w poszukiwaniach jako ojciec chrzestny i dobra wróżka), żeby zerwać pęta ciążącej przeszłości. Wreszcie dociera do czegoś prawie tak olśniewającego, jak prostego: pogodzenia przetkanego łaską i udowodnionej miłości”.

Lawrence Weschler autor „Everything That Rises: A Book of Convergences” i „Uncanny Valley: Adventures in the Narrative”

Materiały o komiksie:

„Jesteś moją matką?” ? komiksodramat Alison Bechdel w kwietniu od Timof i cisi wspólnicy

Przykładowe plansze:

jestes-moja-matka-1 jestes-moja-matka-2

jestes-moja-matka-3 jestes-moja-matka-4

jestes-moja-matka-5 jestes-moja-matka-6

jestes-moja-matka-7 jestes-moja-matka-8

jestes-moja-matka-9