banner ad

Fotograf

FotografScenariusz i rysunki: Emmanuel Guibert, Didier Lef?vre
Kolory: Emmanuel Guibert, Frédéric Lemercier
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
Rok wydania: październik 2013
Tytuł oryginału: Le Photographe
Rok wydania oryginału: 2010
Oprawa: twarda
Format: 230 x 300 mm
Liczba stron: 288
ISBN 978-83-936037-7-0

Kup komiks w sklepie wydawnictwa

Opis:

„Podczas misji humanitarnej najpierw poświęca się fotografa.”

Koniec lipca 1986 roku. Didier Lef?vre wyjeżdża z Paryża na swoją pierwszą poważną misję fotograficzną, w trakcie której będzie towarzyszył zespołowi Lekarzy Bez Granic w Afganistanie. Znajdzie się w samym epicentrum wojny między Sowietami a partyzantką mudżahedinów. Na skrzyżowaniu losów jednostek i wielkiej polityki, pomiędzy komiksem, reportażem a fotografią, książka ta opowiada o niezwykłych ludziach, którzy chcą naprawić to, co inni zniszczyli.

Czytelnik śledzi historię wojenną oczami fotografa, który nie ma doświadczenia z tego typu wypraw. Afgańska kultura i codzienność opisana z prostotą, jaką tylko fotografie mogą wydobyć została przetransferowana do komiksowego medium, co czyni ją niezwykłym dziełem sztuki.

Trylogia Fotograf była publikowana w latach 2003-2006, w 2010 roku ukazało się wydanie zbiorcze, które mamy przyjemność przedstawić polskim czytelnikom i czytelniczkom.

Książka została wydana w kilkunastu krajach i tłumaczona na kilka języków w tym niemiecki, angielski, duński, norweski, włoski, koreański, chorwacki a nawet indonezyjski. Trwają prace nad wydaniami rosyjskim, czeskim i chińskim. Fotograf dostał m.in. nagrodę Les Essentiels d’Angoul?me w 2007 roku oraz w 2010 roku nagrodę Eisnera w kategorii ?Best U.S. Edition of International Material?.

Książka zostanie wydana dzięki dofinansowaniu Wydziału Kultury Ambasady Francji w Polsce w ramach Programu Wsparcia Wydawniczego BOY-ŻELEŃSKI.

Materiały o komiksie:

6 komiksów dla czytelników literatury faktu
Wojna domowa w Afganistanie oczami „Fotografa” – zapowiedź

Przykładowe plansze:

Fotograf - 1 Fotograf - 2

Fotograf - 3 Fotograf - 4

Fotograf - 5 Fotograf - 6

Fotograf - 7