banner ad

Dzienniki ukraińskie (Wspomnienia z czasów ZSRR)

Scenariusz i rysunki: Igort
Tłumaczenie: Marzena Sowa
Wydawnictwo: Timof i cisi wspólnicy
Rok wydania: październik 2012
Tytuł oryginału: Quaderni ucraini
Rok wydania oryginału: 2010
Oprawa: miękka
Format: 168 x 240 mm
Liczba stron: 176
ISBN

Kup komiks w księgarni Selkar

Opis:

Po wprowadzeniu czytelników w świat jazzu i przestępczości zorganizowanej Igort tym razem zdecydował się podarować nam niezapomniany reportaż komiksowy zawieszony między przeszłością a teraźniejszością ? „Dzienniki ukraińskie”, które stanowią pierwszą część dyptyku poświęconego krajom dawnego Związku Radzieckiego.

Autor spędził niemalże dwa lata na Ukrainie i w Rosji, cierpliwie zbierając słowa świadków, którzy przeżyli przerażającą historię a którzy dzisiaj są zagubionymi bohaterami niepewnej teraźniejszości.

Igort ożywia wspomnienia Ukraińców i pomaga nam lepiej zrozumieć sytuację nieszczęśliwego kraju, gdzie po okrutnym stalinowskim dziedzictwie przyszła niepokojąca teraźniejszość ? nie ma gułagów, ale pojawiły się morderstwa polityczne, rozpowszechnia się korupcja.

Świadectwa pojedynczych osób przybliżają nam dramatyczne czasy Hołodomoru, w wyniku którego zmarły miliony ludzi.

Igortowi udało się połączyć niepowtarzalną kreskę ze słowami, oddając z wyczuciem, humanizmem i szacunkiem opowieści osób, które spotkał na swojej drodze w byłym ZSRR.

Taka książka, zaangażowana i pasjonująca, poprzez opisy codziennych doświadczeń niewidocznych bohaterów historii – zwyczajnych mężczyzn i kobiet – domaga się odpowiedzi na pytanie: 20 lat po upadku muru, co pozostało po tej okrutnej epopei ulepionej z wielkich nadziei i przerażających zbiorowych tragedii?

Materiały o komiksie:

6 komiksów dla czytelników literatury faktu

Przykładowe plansze: