banner ad

Córka Mendla – Wspomnienia

Córka MendlaScenariusz i rysunki: Martin Lemelman
Tłumaczenie: Wojciech Szot
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
Rok wydania: czerwiec 2013
Tytuł oryginału: Mendel’s Daughter. A Memoir
Rok wydania oryginału: 2007
Oprawa: miękka
Format: 200×275 mm
Liczba stron: 240
ISBN 978-83-936037-5-6

Kup komiks w sklepie wydawnictwa

Opis:

W 1989 roku Martin Lemelman nagrał opowieść swojej matki, Gusty, o jej dzieciństwie w Polsce w latach trzydziestych i ucieczce przed nazistowskimi prześladowaniami. Córka Mendla jest komiksową transkrypcją wstrząsającego świadectwa jego matki, przywracającą jej opowieść do życia za pomocą czarno-białych rysunków splecionych z reprodukcjami zdjęć, dokumentów i innych pozostałości czasów. Rezultat tych zabiegów oryginalnie, autentycznie i poruszającą mówi o nadziei i przetrwaniu w czasach rozpaczy.

Córka Mendla jest opowieścią prywatną, bardzo indywidualną, skupioną na głównej bohaterce oraz jej najbliższej rodzinie. Jest też opowieścią publiczną, świadectwem. Jest dziełem polifonicznym ? opowieść Gusty Lemelman nagrano dla celów prywatnych, została jednak spisana i zilustrowana przez jej syna, Martina Lemelmana, dopiero po jej śmierci. Dwie warstwy ? opowieść Gusty i jej transkrypcja zarówno literacka, jak i ikonograficzna ? powodują, że nie można Córki Mendla traktować jako komiksu autobiograficznego, a plastyczno-narracyjną interpretację. Interpretację opartą o fakty historyczne czy wynikające z jej opowiadania, a także istniejące fotografie i dokumenty rodziny Gusty Lemelman.

„W czasach, gdy zaprzeczanie Holocaustowi staje się niesłychanie jadowitą bronią w rękach antysemitów, ta wzruszająca, sugestywna, naoczna i autentyczna relacja o drodze jednej rodziny przez doliny pokryte śmiertelnym zagrożeniem jest doskonałą przeciw-bronią. Powinna być czytana przez młodych i starszych, przekazywana z pokolenia na pokolenie, bo choć zbledną wspomnienia i umrą świadkowie, to nienawistnicy nadal będą próbować zasiać wątpliwości” ? Alan Dershowitz, profesor prawa na Harwardzie.

Materiały o komiksie:

„Wojenne wspomnienia” – recenzja komiksu
„Córka Mendla” ? komiksowe wspomnienia ocalałej z Holocaustu – zapowiedź

Przykładowe plansze:

Córka Mendla - 1 Córka Mendla - 2

Córka Mendla - 3 Córka Mendla - 4

Córka Mendla - 5