banner ad

Pomniki w hołdzie książkom

30 kwietnia 2014

W dzisiejszej galerii zebraliśmy dla was słynne pomniki, jakie postawiono książkom na całym świecie. Są one niemym dowodem tego, jak wielkie znaczenie dla rozwoju naszej kultury ma literatura. Wprawdzie najlepszy sposób, w jaki można oddać hołd książkom, to po prostu czytać je nieustannie, nie oznacza to jednak, że pogardzilibyśmy jakimś ładnym książkowym pomnikiem w naszym mieście.

Ponad 12-metrowy stos książek upamiętniający wynalezienie nowoczesnego druku stanął w 2006 roku w Berlinie jako czwarta z sześciu rzeźb będących częścią kampanii „Witamy w Niemczech ? Kraju pomysłów”, zorganizowanej z okazji mistrzostw świata w piłce nożnej.

Rzeźba z cegły autorstwa Brada Spencera przedstawiająca dzieci wspinające się na olbrzymią książkę. Na grzbiecie woluminu widnieje napis: „Życie jest otwartą książką”. Rzeźba stoi w Charlotte w Północnej Karolinie (USA).

Wykona na kształt łuku triumfalnego rzeźba z brązu, stojąca w Atlancie (USA), przedstawia studentów wspinających się po schodach z książek. Motto głosi: „Żaden cel nie jest zbyt wysoki, jeśli wspinamy się z ostrożnością i zaufaniem”.

Mężczyzna czytający książkę w wannie. Rzeźbę znajdziecie na jednej z ulic Singapuru.

Pomnik w miejscowości Kogałym (Rosja).

Marmurowa rzeźba z książek przy Bibliotece Publicznej w Nashville (USA).

Rzeźba o nazwie „Książki, które nas jednoczą” hiszpańskiego artysty Eduardo Úrculo (monument stoi w Oviedo w Hiszpanii).

„Księgarz” autorstwa Michaela Schwarze?a w miejscowości Darmstadt (Niemcy).

Pomnik przed Biblioteką Publiczną w Coshocton w stanie Ohio (USA). Każda ze stu książek, na których siedzi chłopiec, obrazuje jeden rok działalności biblioteki.

Fontanna z książek przed biblioteką w Jiangsu (Chiny).

Postać z książek autorstwa Terry?ego Allena przed Biblioteką Hollanda na terenie campusu Uniwersytetu Stanu Waszyngton (USA).

Pomnik książki w Lesku (Polska) dłuta Andrzeja Pityńskiego. W książce trzymanej ręką dorosłego znajdują się dwa cytaty: „Nie miecz, nie tarcz – bronią języka, lecz – arcydzieła” Cypriana Kamila Norwida i „Dzisiejsze książki są jutrzejszymi czynami” Tomasza Manna.

„Drzewo wiedzy” ? rzeźba z brązu autorstwa Joego A. Tylera stojąca u stóp gór Catalina przy wejściu do Biblioteki Publicznej w Oro Halley w Arizonie (USA).

„Hołd książce” ? rzeźba katalońskiego awangardowego poety i rzeźbiarza Joana Brossy stojąca w Barcelonie (Hiszpania).

Wieża książek w Pekinie (Chiny).

Książkowe kwiaty wyrastające na terenie campusu Uniwersytetu Oregońskiego w Eugene (USA). Na każdej kwitnącej książce wyryto cytaty z literatury porównujące zbieranie książek i zdobywanie wiedzy do pracy w ogrodzie.

Pomnik dedykowany książkom w Ostafiewie niedaleko Moskwy (Rosja).

Fontanna z książek przed Biblioteką w Cincinnati (USA).

Książkowa rzeźba przed Biblioteką im. Williama Clementsa na Uniwersytecie Michigan (USA).

Rzeźba z brązu przed Biblioteką Publiczną im. Antoniego Czechowa w Taganrogu (Rosja) przedstawiająca młodą czytelniczkę zaglądającą do książki. Na okładce książki widnieją odciski dłoni pozostawione przez uczniów miejscowej szkoły.

Posąg z książek w Chile.

Rzeźba przedstawiająca otwartą książkę, znajdująca się blisko jeziora Jinji Hu (Chiny).

„Brama otwartej książki” to rzeźba przypominająca bramę utworzoną z trzech książek, na których wycięto cytaty sześciu znanych osobistości po angielsku, arabsku i chińsku. Kiedy na niebie świeci słońce, słowa można odczytać z cieni układających się na chodniku. Rzeźba stoi przez Biblioteką Publiczną Fruitville w Sarasocie na Florydzie (USA).

Gigantyczna książka z brązu, z której wyłania się twarz, zaprojektowana z okazji 90. rocznicy istnienia Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie (Chiny).

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: galeria