Hay-on-Wye ? miasteczko książek i antykwariatów

22 maja 2015

miasto-ksiazki-01
Walijskie miasteczko Hay-on-Wye znalazło interesujący sposób, aby przyciągnąć do siebie rzesze turystów: postawiło na literaturę. Jak wynika z obliczeń, pomimo niewielkiej populacji liczącej jakieś 1500 mieszkańców, w miasteczku działa aż 41 antykwariatów i księgarń, które mają na stanie około 4 milionów książek.

Ten zdawałoby się szalony pomysł przyszedł do głowy miejscowemu bibliofilowi Richardowi Boothowi, który nie mógł pogodzić się z tym, że coraz więcej młodych ludzi wyjeżdża do dużych miast, opuszczając rodzinne strony. Aby uratować lokalną gospodarkę, postanowił uczynić z miasteczka atrakcję turystyczną i przekształcić je w raj dla miłośników książek. Dzięki majątkowi odziedziczonemu po wuju zakupił na początku lat 60. pierwszy antykwariat i ściągnął ze zlikwidowanych bibliotek w Stanach pojemniki wypełnione używanymi książkami.

Booth na jednym antykwariacie nie poprzestał. Zaczął wykupywać miejscowe nieruchomości i otwierać w nich kolejne punkty. Tak powstała m.in. księgarnia w 900-letnim zamku. Idąc za przykładem Bootha, również wielu innych księgarzy i antykwariuszy zaczęło przenosić tam swój biznes. W latach 70. Hay-on-Wye zostało uznane pierwszym miastem książki na świecie. Dzisiaj jest już ich ponad trzydzieści.

Każdego roku Hay-on-Wye odwiedza około pół miliona turystów. W mieście działają liczne hotele i restauracje. Od 27 lat w ostatnich tygodniach maja odbywa się tam słynny festiwal literacki, na który zjeżdżają najpopularniejsi pisarze z całego świata. To jednak, co najbardziej przyciąga uwagę turystów, to książki. Mnóstwo książek.

Poniżej możecie zobaczyć wyjątkowe miejsca i antykwariaty w Hay-on-Wye:

miasto-ksiazki-02

miasto-ksiazki-03

miasto-ksiazki-04

miasto-ksiazki-05

miasto-ksiazki-06

miasto-ksiazki-07

miasto-ksiazki-08

miasto-ksiazki-09

miasto-ksiazki-10

miasto-ksiazki-11

miasto-ksiazki-12

miasto-ksiazki-13

miasto-ksiazki-14

miasto-ksiazki-15

miasto-ksiazki-16

miasto-ksiazki-17

miasto-ksiazki-18

miasto-ksiazki-19

miasto-ksiazki-20

miasto-ksiazki-21

miasto-ksiazki-22

miasto-ksiazki-23

miasto-ksiazki-24

miasto-ksiazki-25

miasto-ksiazki-26

miasto-ksiazki-27

miasto-ksiazki-28

miasto-ksiazki-29

miasto-ksiazki-30

miasto-ksiazki-31

miasto-ksiazki-32

miasto-ksiazki-33

miasto-ksiazki-34

miasto-ksiazki-35

miasto-ksiazki-36

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: galeria