Odmowny list amerykańskiego wydawcy do Henry?ego Millera

3 czerwca 2013

odmowny list dot. wydania "Czarnej wiosny" Millera
Początki kariery Henry?ego Millera w rodzimych Stanach Zjednoczonych nie należały do najłatwiejszych. Debiutancka powieść „Zwrotnik raka” została ostatecznie opublikowana w Paryżu, a i tak – z uwagi na niezwykle śmiałe opisy seksualne – wywołała obyczajowy skandal, rezonujący również w ojczyźnie pisarza. Niezrażony Miller wciąż próbował jednak zainteresować swoją twórczością amerykańskich wydawców. We wrześniu 1936 roku otrzymał kolejny odmowny list. Tym razem od Bennetta Cerfa, współzałożyciela wydawnictwa Random House.

Treść listu przedstawiała się następująco:

„8 września 1936

Szanowny Panie Miller:

Z przykrością muszę powiedzieć, że odrzucam ?Czarną wiosnę?. Podziwiam pana talent pisarski, ale ta konkretna książka nie podoba mi się w ogóle. Moim zdaniem nie ma ona najmniejszej szansy na odniesienie sukcesu komercyjnego w Ameryce. Mam nadzieję, że ? dla pana dobra ? jakiś inny wydawca pomyśli o książce inaczej i okaże się, że byłem w błędzie.

To nie byłby pierwszy raz!

Z serdecznymi pozdrowieniami

Bennett A. Cerf
Random House, Inc.”

Reakcję Millera na list wydawcy możemy poznać dzięki krótkiej adnotacji poczynionej przez pisarza u doły kartki:

„Zachować czy wyrzucić?
Ciepły kutas!

Henry”

W słowach Bennetta Cera kryło się ziarnko prawdy. „Czarna wiosna”, podobnie jak „Zwrotnik raka”, nie odniosła początkowo w USA sukcesu. Wkrótce dołączyła do listy książek objętych zakazem rozpowszechniania na terenie kraju i nie została opublikowana w ojczyźnie pisarza aż do 1963 roku. Choć dwa paryskie wydania powieści z lat 30. (w łącznym nakładzie 2 tysięcy egzemplarzy) przyniosły Millerowi niezbyt imponujące wynagrodzenie, konsekwentnie budowały mu reputację autora undergroundowego, co pisarz zdyskontował w latach późniejszych, stając się ikoną XX-wiecznej literatury.

Poniżej możecie zapoznać się z oryginałem listu przesłanego w 1936 roku na adres zamieszkania Millera w Paryżu:

list odmowny do Henry'ego Millera

Opracowanie i tłumaczenie: Artur Maszota

Tematy: , , ,

Kategoria: listy