Wypisz, wymaluj Warhol – krótka historia o tym, jak Andy Warhol ilustrował książki dla dzieci

14 kwietnia 2017


Andy Warhol to niekwestionowana gwiazda pop-artu i jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych artystów. Dzięki niemu wszyscy wiedzą, w jakich puszkach sprzedawano w Stanach Zjednoczonych zupę Campbella, i za jego sprawą twarze Marilyn Monroe, Mao Zedonga, czy Che Guevary migają nam przed oczami serią kolorowych obrazków niczym w kalejdoskopie. Ale mało kto wie, jak Warhol zaczynał karierę. A jeszcze mniej osób ma świadomość, że rysunki jego autorstwa może z łatwością i bez drenażu kieszeni (zapewne nie tylko własnej) nabyć. W jaki sposób? Odpowiedź z pewnością bardzo ucieszy wielbicieli książek.

Andy Warhol, po zakończeniu nauki w Carnegie Mellon University w Pittsburghu (na kierunku projektowanie użytkowe), przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie stawiał pierwsze zawodowe kroki. Zaczynał jako ilustrator w czasopismach i w branży reklamowej. Mało mówi się jednak o tym, że jego prace publikowane były także w książkach dla dzieci!

W latach 1957-61 w Stanach Zjednoczonych nakładem wydawnictwa założonego przez Nelsona Doubledaya wychodziła popularna seria książek „Best In Children?s Books”. Pojedynczy wolumin zawierał mniej więcej 10 historyjek, a za oprawę graficzną każdej z nich odpowiadał inny ilustrator. Jednym z rysowników był właśnie młody Andy Warhol, który współpracował z wydawnictwem w latach 1957-60.

Rysunki artysty zdobiły sześć opowieści: „Funny Words and Riddles” (w wolnym tłumaczeniu: „Śmieszne słowa i zagadki”), „Homemade Orchestra” („Domowa orkiestra”), „Little Red Hen” („Mała czerwona kurka”), „Magic Porridge Pot” („Magiczny owsiankowy garnek”), „Card Games Are Fun” („Gry karciane są fajne”), „Sophocles the Hyena” („Hiena Sofokles”).Łącznie w ramach serii wydano aż 42 tomy, więc te z rysunkami guru pop-artu to jedynie drobny wycinek całości. Zalecamy więc ostrożność tym, którzy zainteresowani są posiadaniem „Warhola” na swojej półce z książkami!

Opowieści ilustrowane przez Warhola znaleźć można w następujących woluminach:

– „Funny Words and Riddles” w tomie 5 (1957);
– „Homemade Orchestra” w tomie 7 (1958);
– „Little Red Hen” w tomie 15 (1958);
– „Magic Porridge Pot” w tomie 21 (1959);
– „Card Games Are Fun” w tomie 27 (1959);
– „Sophocles the Hyena” w tomie 33 (1960).

Co prawda zawarte w powyższych opowieściach ilustracje nie mają cech tak charakterystycznych dla późniejszych dzieł Warhola. Ale najwyraźniej artysta miał przy tej pracy prawdziwą frajdę, ponieważ to nie był koniec jego przygód z książkami dla dzieci. W 1983 roku, kiedy kariera Warhola była już w rozkwicie, narysował zestaw 12 obrazków, przedstawiających m.in. statek kosmiczny, robota, małpkę, które zebrano i wydano w książeczce obrazkowej dla dzieci. Za projekt odpowiadał szwajcarski marszand, Bruno Bischofberger. Książka zatytułowana jest po prostu: „Andy Warhol’s Children’s Book” i wciąż można ją dostać na rynku wtórnym już za cenę 70 dolarów. Okazuje się więc, że bycie kolekcjonerem sztuki przez wielkie „S” wcale nie wymaga milionów na koncie. Wystarczy być czujnym bibliofilem.

Katarzyna Figiel
fot. Andy’ego Warhola: Jack Mitchell, CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0
tekst na podst. Dangerous Minds, Goodreads, Daddytypes

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: ciekawostki