banner ad

Ponad 240-letnia lalka pierwszym robotem-pisarzem

7 kwietnia 2015

pisarz-robot-1
Muzeum Sztuki i Historii w Szwajcarii posiada w swych zbiorach ponad 240-letniego robota-pisarza. To mechaniczna lalka, która zanotuje na papierze dowolny tekst o długości nieprzekraczającej 40 znaków.

Zaprojektowany i skonstruowany między 1768 a 1774 rokiem robot jest uważany przez niektórych za przodka współczesnego komputera. Mechaniczną lalkę nazwaną „Pisarzem” zbudował wybitny szwajcarski zegarmistrz Pierre Jaquet-Droz, chcąc zapewnić rozrywkę szlachcie, a przy okazji wypromować swoje zegarki.

240-letni robot jest zadziwiającym dziełem inżynierii. Mały chłopczyk przy użyciu pióra zapisuje na kartce papieru zaprogramowane uprzednio wiadomości. Kiedy dojedzie do końca linii, zanurza pióro w kałamarzu i pisze dalej. Co więcej, chłopiec śledzi powstający tekst, poruszając głową i oczami. Tak zaawansowana funkcjonalność jest możliwa dzięki zastosowaniu mechanizmu składającego się z 6 tysięcy części.

pisarz-robot-2

Mechaniczny „Pisarz” może napisać dowolną wiadomość o długości 40 znaków. Programuje się ją, ustawiając kolejność liter na specjalnej tarczy.

Genialny zegarmistrz z pomocą swojego syna Henri-Louisa oraz Jean-Frédérica Leschota stworzył później dwie kolejne mechaniczne lalki ? „Rysownika” i „Muzyka”. Żadna z nich nie dorównuje jednak zaawansowaniem „Pisarzowi”. Choć od skonstruowania robotów minęło 240 lat, są one nadal w pełni sprawne.

Poniżej możecie zobaczyć ?Pisarza? podczas tworzenia tekstu:

[er,am]
źródło: MyModernMet, WTheJournal

Tematy: , ,

Kategoria: ciekawostki