David Gilmour i Bryan Ferry śpiewają „Sonet 18” Williama Szekspira. Czyja wersja lepsza?

21 sierpnia 2019


„Sonet 18” zaczynający się od słów „Czy mam przyrównać cię do dnia letniego?” to prawdopodobnie najbardziej znany spośród sonetów Szekspira. Odniesienia do utworu pojawiły się w takich filmach, jak „Zakochany Szekspir” czy „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”. Wiersz zaśpiewało również dwóch tuzów muzyki rockowej ? David Gilmour z Pink Floyd oraz Bryan Ferry z Roxy Music.

„Sonet 18” w wykonaniu Davida Gilmoura i Bryana Ferry’ego ma swoje źródło w projekcie „When Love Speaks” z 2002 roku. Inicjatorem przedsięwzięcia był aktor Alan Rickman, który wpadł na to, jak zebrać pieniądze na dalszą działalność Królewskiej Akademii Sztuki Dramatycznej, a jednocześnie zainteresować kolejne pokolenia Szekspirem. Uznał, że trzeba nagrać album z recytacjami dzieł Wielkiego Barda, ze szczególnym uwzględnieniem sonetów.

Rickman zaprosił do współpracy lorda Richarda Attenborougha oraz wielu innych aktorów, którzy byli absolwentami uczelni. Zbiegiem okoliczności dowiedział się, że ceniony amerykański kompozytor muzyki filmowej, Michael Kamen, również przymierzał się do nagrania płyty z utworami Szekspira. Była więc okazja, żeby połączyć siły i nadać płycie akcent muzyczny.

Kamen skomponował dużą część muzyki na album. Do wykonania utworów zaproszono m.in. Annie Lennox i Rufusa Wainwrighta. „Sonet 18” do muzyki Kamena zaśpiewał Bryan Ferry z Roxy Music. Niestety na tym udział artysty w projekcie się skończył i nie wystąpił on już na koncercie z okazji premiery płyty, który odbył się 10 lutego 2002 roku w Londynie. Zastąpił go David Gilmour. Przy okazji wokalista Pink Floyd zarejestrował też swoją interpretację piosenki w prywatnym studiu znajdującym się na stuletniej barce Astoria. Dzięki temu mamy okazję posłuchać dwóch wersji utworu w wykonaniu prawdziwych tuzów muzyki rockowej. Które wykonanie bardziej wam się podoba?

Oto „Sonet 18” do muzyki Michaela Kamena w wykonaniu Davida Gilmoura. Teledysk nakręcony na Astorii znalazł się jako dodatek na płycie DVD „David Gilmour in Concert” z 2002 roku:

„Sonet 18” do muzyki Michaela Kamena w wykonaniu Bryana Ferry’ego z Roxy Music:

[am]
źródło: Independent, OpenCulture, Wikipedia, Billboard

Tematy: , , , , ,

Kategoria: ciekawostki