Biblioteka Gladstone’a – jedyna biblioteka w Wielkiej Brytanii, która jest również hotelem

12 września 2019


W urokliwej wiosce w północnej Walii znajduje się jedyna w Wielkiej Brytanii biblioteka mieszkalna. Już od ponad stu lat można korzystać nie tylko z jej zbiorów książek, ale również noclegu w budynku za stosunkowo niewygórowaną cenę.

Biblioteka Gladstone’a ukryta jest wśród drzew w malowniczej wiosce Hawarden, w hrabstwie Flintshire, jakieś 40 kilometrów na południe od Liverpoolu. Została nazwana na cześć Williama Ewarta Gladstone’a (1809-1898), czterokrotnego premiera Wielkiej Brytanii, ponieważ to z jego inicjatywy doszło do założenia książnicy. XIX-wieczny mąż stanu był zapalonym bibliofilem i czytelnikiem. W swojej prywatnej kolekcji posiadał 32 tysiące książek, głównie poświęconych teologii, kulturze literackiej i polityce. Ponoć 22 tysiące z nich przeczytał. Na 6 tysiącach woluminów znaleźć nawet można osobiste adnotacje polityka.

Kiedy był już u schyłku życia, Gladstone zaczął myśleć, co stanie się z jego zbiorami. Wierzył w siłę edukacji i zamierzał podzielić się osobistą kolekcją z innymi, a zwłaszcza z tymi, którzy chcieli się uczyć, ale borykali się z problemami finansowymi. Nie planował przekazywać książek nobliwym bibliotekom w Londynie czy Oksfordzie, ponieważ zdawał sobie sprawę, że istnieje już tam łatwy dostęp do wielu znakomitych dzieł. Wolał, żeby zbiory pozostały w północnej Walii. Pierwszy krok w kierunku spełnienia tej wizji podjął w 1895 roku, zakładając własną bibliotekę. Przeznaczył na ten cel 40 tysięcy funtów (co aktualnie stanowi równowartość 5 milionów funtów). Początkowo książnica mieściła się w budynku z prefabrykatów, znanym jako „blaszane tabernakulum”, postawionym nieco ponad kilometr od zamku właściciela. 85-letni Gladstone z pomocą jednej córki i służącego przetransportował do budynku (ponoć na furmance i taczce) 20 tysięcy książek, a następnie rozpakowywał je i ustawiał na półkach, stosując własny system katalogowy. Już wtedy myślał o tym, żeby użytkownicy biblioteki mieli gdzie zatrzymać się na noc. Do tego celu wykorzystał znajdujący się w pobliżu budynek dawnej szkoły podstawowej.

Kiedy Gladstone zmarł w 1898 roku, jego rodzina zdecydowała się postawić nowy obiekt, do którego trafiłyby całe zbiory patrona. W projekt włączyli się również mieszkańcy, wspierając swoimi oszczędnościami publiczną zbiórkę pieniędzy. Bibliotekę oficjalnie otwarto w październiku 1902 roku. Ze skrzydła mieszkalnego zaczęto korzystać w czerwcu 1906 roku i od tego czasu goście są mile widziani w gmachu książnicy, której zbiory zawierają obecnie dodatkowo 150 tysięcy innych książek. W ostatnich latach Biblioteka Gladstone’a jeszcze bardziej położyła nacisk na promowanie się jako miejsce odosobnienia, w którym można pisać, uczyć się i czytać. Od 2000 roku pisano tam i zbierano materiały do około 600 książek. W ciągu roku odbywa się kilka festiwali, spotkania autorskie, kursy językowe, organizowane są pobyty rezydencjonalne dla pisarzy. Przyjeżdżają też studenci, pracownicy naukowi, duchowni i zwykli czytelnicy z całego świata, którzy chcą oderwać się od codziennej rutyny i spędzić czas z książką z dala od miejskiego zgiełku.

Z gościnności biblioteki skorzystać może każdy. Choć placówka w całości utrzymuje się z własnych funduszy, dokłada wszelkich starań, aby ceny – zgodnie z intencjami założyciela – pozostały jak najniższe. Pokoje jednoosobowe z łazienką na korytarzu kosztują 69 funtów za noc (z własną łazienką – 81 funtów), dwuosobowe pokoje można wynająć za 95 funtów za dobę (z własną łazienką 105 funtów). Śniadania wliczone są w cenę. Goście mają dostęp do czytelni do godziny 22:00, czyli pięć godzin dłużej niż zwykli odwiedzający. Mogą nawet zabrać ze sobą książkę do pokoju, aby poczytać w łóżku. Wszystkie 26 pokoi znajdujących się w części mieszkalnej urządzono w prostym, ale nowoczesnym stylu: stonowane kolory ścian, nowoczesne biurko i krzesło, czajnik z dużym wyborem herbat, łóżko i radioodbiornik, ale za to brak telewizora, a zasięg sieci komórkowej jest słaby. W sam raz, żeby oczyścić umysł i dać się wciągnąć literaturze. Terminy rezerwować można na stronie biblioteki.

Poniżej zobaczycie kilka więcej zdjęć Biblioteki Gladstone’a i pokoi, które można wynająć na nocleg:

Widok na Bibliotekę Gladstone’a z lotu ptaka:

Artur Maszota
fot. główna: Michael D Beckwith, fot. pozostałe: Gladstone’s Library
źródło: Gladstone’s Library, North East Wales Heritage Forum, Smithsonian, Telegraph

Tematy: , , , , ,

Kategoria: ciekawostki