Biurka polskich pisarzy: Manuela Gretkowska

26 października 2015

biurko-manuela-gretkowska
Postrzegana jako postać kontrowersyjna z powodu swoich poglądów i nonszalanckiego noszenia siwych włosów. Mówi to, co myśli, i nie przebiera w słowach. Nam pokazuje swoje „kuchenne” biurko, które w zadziwiający sposób odczarowuje mit Gretkowskiej jako herod-baby.

Ma w swoim dorobku kilkanaście powieści. W 1991 roku debiutowała książką „My zdies? emigranty”. Obecnie wraz z partnerem Piotrem Pietuchą wydała „Miłość klasy średniej”. Jednak Gretkowska to nie tylko pisarka, ale również scenarzystka filmowa, felietonistka i działaczka społeczna, założycielka polskiej Partii Kobiet. Zwyciężczyni plebiscytu czytelników „Wysokich Obcasów” na Polkę Roku 2007. Nagrodzona Fenomenem 2006 przez redakcję tygodnika „Przekrój” oraz Elle Style Award 2007 w kategorii: Osoba Publiczna.

Miejsce pracy: Należę do pokolenia, które uczyło się pisać w szkole piórem maczanym w kałamarzu. Być może dlatego brak stołu wywołuje dyskomfort pisania. Komputer udaje kartkę i musi być oparty o coś stałego. Najlepiej o wielki drewniany blat przypominający dawne szkolne ławki. Piszę więc najchętniej na stole kuchennym, zabierając domownikom miejsce do jedzenia. Za oknem widzę ogród. Drzewa wydają się więc czymś oczywistym. Ale kiedyś złapałam się na tym, że bardzo intensywne skupienie wyklucza ze świata i wymaga chwili, by sobie go z powrotem zrekonstruować. Spojrzałam na drzewa, były bez liści – a więc jesień, dotarło do mnie, jakbym siedziała przy tym stole bez ruchu od lata.

Miejsce pracy: Piszę tylko do południa. Codziennie, póki nie skończę książki.

Aktualny projekt: Teraz trwa promocja najnowszej – „Miłość klasy średniej”.

Wysłuchała: Milena Buszkiewicz
fot. Manuela Gretkowska dla Booklips.pl

Tematy: , , , ,

Kategoria: biurka polskich pisarzy