Biurka polskich pisarzy: Zyta Rudzka

16 kwietnia 2018


Zyta Rudzka. Pisarka i dramatopisarka. Laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za dramat „Zimny Bufet” oraz Nagrody Stanisława Piętaka za debiut prozatorski „Białe klisze”. Przekładana na wiele języków. Jej sztuka „Cukier Stanik” zdobyła Gold Remi na Worldfest Independent Festival w Houston, a wystawiona w Wiedniu w 2017 roku pt. „Zucker Büstenhalter” została uznana za znakomitość przez prestiżowy tygodnik „Falter”. Autorka takich powieści, jak „Mykwa”, „Ślicznotka doktora Josefa”, „Krótka wymiana ognia”. (kliknij w zdjęcie, żeby powiększyć)

Miejsce pracy: Biurka nie mam. Laptop w ciągu dnia stoi na konsoli. Krzesło jest metalowe i celowo niewygodne, chodzi o to, żebym już po południu nie pisała, tylko ewentualnie przysiadła na moment i coś dopisała.

Obraz jest kiczowaty, i taki właśnie miał być. Przywiozłam go z Salzburga od mojej przyjaciółki Moniki Muskały, pisarki i tłumaczki. Jej dom na wzgórzu to uroczysko, idealne miejsce dla pisarza, ale napisałam tam chyba tylko jedną sztukę teatralną, bo ciągle nie możemy się nagadać.

Tryb pracy: Piszę w łóżku, rano, tak do trzeciej kawy. Potem przez dwie, trzy godziny „piszę, spacerując”. Mam swoje stałe trasy na Starych Bielanach w Warszawie. Dość szybko maszeruję, taki rytm pomaga porządkować myśli, a jak wpadnę na jakiś pomysł czy słowo ? wysyłam do siebie esemesy.

Aktualny projekt: Zaczęłam pisać następną powieść, ale nie mogę tak całkowicie wejść w reżim pisarski. Niedawno w wydawnictwie W.A.B. wyszła moja książka „Krótka wymiana ognia”, jestem w rozjazdach, spotykam się z czytelnikami, i cieszę się tym czasem.

fot. Zyta Rudzka dla Booklips.pl

Tematy: , , , ,

Kategoria: biurka polskich pisarzy