Ryszard Ćwirlej

data urodzenia: 1 listopada 1964
kraj: Polska
strona internetowa: http://cwirlej.pl/

Biografia:

Proces edukacji Ryszarda Ćwirleja przebiegał stosunkowo prosto: podstawówka, ogólniak, następnie krótki epizod w szkole pomaturalnej i wreszcie socjologia – najpierw na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, potem na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Dodatkowo malarstwo (ale bez dyplomu) na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.

Po studiach pracował jako dziennikarz w regionalnych ośrodkach TVP w Katowicach i Poznaniu. Był tam reporterem (zrealizował kilkadziesiąt reportaży), wydawcą i producentem. W końcu awansował na szefa programu informacyjnego Teleskop.

W 2001 napisał dialogi i scenariusz (z Rafałem Jerzakiem) do niskobudżetowej komedii „3 km do Raju”. Film otrzymał nagrodę Burmistrza Słupcy na „Prowincjonaliach” za „próbę stworzenia filmu fabularnego bez pieniędzy”.

Dość późno, bo w 43 roku życia, zadebiutował kryminałem „Upiory spacerują nad Wartą”. Do dzisiaj jego dorobek literacki powiększył się jeszcze o trzy powieści, wszystkie osadzone w rzeczywistości PRL-u.

Za „Ręczną robotę” otrzymał nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru 2010. Ta sama powieść posłużyła w 2011 za kanwę największej produkcji w historii Teatru Polskiego Radia ? serialu słuchowiskowego „Ręczna robota”, do którego zaangażowano 116 aktorów, a prace trwały dwa miesiące. Ryszard Ćwirlej został autorem scenariusza tego słuchowiska.

Obecnie jest członkiem Zarządu i zastępcą redaktora naczelnego Radia Merkury w Poznaniu.

Książki:

2011 – Mocne uderzenie
2010 – Ręczna robota
2007 – Trzynasty dzień tygodnia
2007 – Upiory spacerują nad Wartą