banner ad

Petra Soukupová

data urodzenia: 1982
kraj: Czechy
strona internetowa: http://www.petra-soukupova.cz/ (oficjalna)
http://www.petrasoukupova.pl/ (polska)

Biografia:

Czeska pisarka i scenarzystka filmowa. Urodziła się w miejscowości Česká Lipa, od drugiego dnia swojego życia mieszka w Pradze. W dzieciństwie bardziej niż pisanie interesowało ją rysowanie. Pierwsze opowiadania napisała w szkole podstawowej.

Po ukończeniu liceum zaczęła studiować historię i literaturę czeską w Brnie. Rozczarowana miastem i uczelnią pół roku później powróciła do Pragi, gdzie wkrótce dostała się na wydział scenopisania i dramaturgii na Wydział Filmowy i Telewizyjny Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze.

Po ukończeniu studiów pracowała jako scenarzystka i dramaturg przy tworzeniu scenariuszy do popularnych czeskich seriali telewizyjnych.

Debiutem literackim Soukupovej była książka „Nad morze”, którą ukazała się nakładem jednego z większych czeskich wydawnictw w roku 2007. Za książkę autorka otrzymała nominację do nagrody Josefa Škvoreckiego oraz nagrodę Jiřího Ortena, przyznawaną co roku jednej książce, której autor nie skończył trzydziestu lat.

Następna książka, „Zniknąć”, zdobyła tytuł Książki Roku 2010 w najważniejszym czeskim konkursie literackim Magnesia Litera.

Pisarka mieszka wraz ze swoim partnerem, Tomášem Baldýnským w Pradze.

Książki:

2011 – Marta w roku intruza
2009 – Zniknąć
2007 – Nad morze