banner ad

Petr Šabach

data urodzenia: 23 sierpnia 1951
kraj: Czechy
strona internetowa: (brak)

Biografia:

Urodził się w Pradze jako syn pułkownika w Sztabie Generalnym i urzędniczki w Ministerstwie Kultury i Edukacji. Kiedy Šabach miał pięć lat jego rodzina przeprowadziła się na praskie Dejvice.

Przyszły pisarz nie przykładał się zbytnio do nauki. Dostał się do Średniej Szkoły Bibliotekarskiej, ale ogrom nauki wystraszył go, więc przeniósł się do gimnazjum. Podczas jednych wakacji pojechał na wycieczkę do Anglii, gdzie spodobało mu się do tego stopnia, że nie zdążył wrócić przed rozpoczęciem roku szkolnego. Przypłacił to wyrzuceniem z gimnazjum, wrócił więc zaocznie do Średniej Szkoły Bibliotekarskiej. Później (również zaocznie) ukończył studia z teorii kultury.

W życiu podejmował się różnych prac. Był m. in. metodykiem w domu kultury, dorabiał jako nocny stróż w klasztorze, organizował imprezy kulturalne w galerii.

Pisać zaczął przez przypadek, w wieku około trzydziestu lat. Pracował wtedy jako nocny stróż i w końcu stwierdził, że nudzi mu się ciągłe czytanie, zaczął więc pisać.

Šabach jest obecnie jednym z najpopularniejszych czeskich pisarzy. Od dwudziestu pięciu lat razem z żoną Anną mieszka w tym samym mieszkaniu na Dejvicach. Ma dwójkę synów oraz wnuka i wnuczkę.

Książki:

2012 – Masłem do dołu
2011 – S jedním uchem naveselo
2009 – Škoda lásky
2007 – Tři vánoční povídky
2006 – Občanský průkaz
2004 – Ramon
2003 – Čtyři muži na vodě
2001 – Opilé banány
1998 – Babičky
1998 – Podróże konika morskiego
1996 – Zvláštní problém Františka S.
1994 – Gówno się pali
1986 – Jak potopit Austrálii