banner ad

Paul Theroux

data urodzenia: 10 kwietnia 1941
kraj: Stany Zjednoczone
strona internetowa: (brak)

Biografia:

Urodził się w Medford, Massachusetts. Jego matka miała włoskie korzenie a ojciec francusko-kanadyjskie. Matka była nauczycielką w gimnazjum a ojciec pracował jako sprzedawca w American Leather Oak.

Ukończył szkołę średnią w Medford, Uniwersytet Stanowy w Maine, a następnie Uniwersytet w Massachusetts, gdzie zdobył tytuł licencjata z języka angielskiego.

Po ukończeniu studiów w 1963 wstąpił do Korpusu Pokoju, gdzie pracował jako nauczyciel w Malawi. Za to, że pomógł politycznemu przeciwnikowi premiera Hastingsa Bandy uciec do Ugandy został wydalony z Malawi i wyrzucony z Korpusu Pokoju. Za sympatyzowanie z Yatutą Chisizą został przez Bandę uznany za persona non grata. W konsekwencji jego późniejsza powieść „Jungle Lovers” przez wiele lat była zakazana w Malawi.

Theroux przeniósł się do Ugandy, by uczyć w Uniwersytecie Makerere. Kiedy jednak podczas jednej demonstracji wściekły tłum niemal przewrócił samochód, którym jechała jego ciężarna żona, postanowił opuścić Afrykę. Przeniósł się do Singapuru, aby po dwóch latach osiąść w Wielkiej Brytanii.

Jego pierwsza powieść, „Waldo”, została opublikowana jeszcze podczas pobytu w Ugandzie i nie była zbytnio udana. Podobnie rzecz się miała z kilkoma innymi powieściami opublikowanymi w następnych latach.

Po przeprowadzce do Londynu wyruszył w epicką podróż pociągiem z Wielkiej Brytanii do Japonii i z powrotem. Relację z podróży opublikował jako „Wielki Bazar Kolejowy”. Książką okazała się jego pierwszym dużym sukcesem jako pisarza podróżniczego. Od tego czasu Theroux napisał wiele innych książek podróżniczych, w tym opisu podróży pociągiem z Bostonu do Argentyny („Stary Ekspres Patagoński”), spływy kajakowe na południowym Pacyfiku („The Happy Isles Of Oceania”), wizytę w Chinach („Riding the Iron Rooster”).

Theroux był żonaty z Anne Castle od 1967 do 1993 roku. Mieli dwóch synów: Marcel i Louis, obaj są pisarzami i prezenterami telewizyjnymi. Ma też starszego syna ze związku jeszcze z czasów college’u, który został oddany do adopcji. Od 1995 roku jest żonaty z Sheilą Donnelly.

Wybrane książki:

2002 – Safari mrocznej gwiazdy
1990 – Pętla
1981 – Wybrzeże Moskitów
1980 – Koniec świata
1979 – Stary Ekspres Patagoński
1977 – Akta konsula
1975 – Wielki Bazar Kolejowy
1971 – Girls at Play
1967 – Waldo