Michel Houellebecq

data urodzenia: 26 lutego 1958
kraj: Francja
strona internetowa: http://www.houellebecq.info/

Biografia:

Właśc. Michel Thomas. Urodził się na francuskiej wyspie Réunion, jako syn Lucie Ceccaldi, lekarki pochodzącej z Algerii oraz René Thomasa, który był instruktorem narciarskim i przewodnikiem górskim. Od 6 miesiąca życia do 5 roku Houellebecq mieszkał w Algierii ze swoją babcią.

Rodzice dość szybko stracili nim zainteresowanie. Gdy miał 6 lat został wysłany do Francji, gdzie zamieszkał z drugą babcią, komunistką, podczas gdy jego matka prowadziła hipisowski styl życia. To właśnie nazwisko panieńskie francuskiej babci, Houellebecq, stało się w przyszłości jego pseudonimem literackim.

W czasach nauki w szkole średniej zaczął pisać recenzje do „Karamazov” oraz wiersze. W 1980 Houellebecq zdobył dyplom inżyniera (specjalność agronomia), ożenił się i miał syna, a następnie się rozwiódł. Popadł w depresję. Pierwsze wiersze Houellebecqa pojawiły się w 1985 roku w czasopiśmie „La Nouvelle Revue”. Sześć lat później opublikował biografię H. P. Lovecrafta, któego twórczość była jego młodzieńczą pasją. Nieco później pojawił się również pierwszy zbiór wierszy. W międzyczasie pracował jako administrator komputerowy w Paryżu, w tym dla Francuskiego Zgromadzenia Narodowego.

Debiutancka powieść pt. „Poszerzenie pola walki” wydana została w 1994 roku. Chociaż książka cieszyła się sporym zainteresowaniem to jednak prawdziwy sukces przyszedł wraz z następną powieścia, opublikowaną w 1998 jako „Cząstki elementarne”. „Cząstki…”, okrzyknięta „nihilistyczną klasyką” zdobyła liczne wyróżnienia literackie.

W 2001 ukazała się następna powieść „Platforma”, traktująca o turystyce seksualnej do krajów, gdzie islam jest religią dominującą> Chociaż religia jako taka nie stanowiła centralnego miejsca w fabule ksiązki to jednak na niej skupiła się uwaga, kiedy pisarz w wywiadzie dla miesięcznika „Lire” nazwał islam „najgłupszą religią świata”. Wypowiedź ta wywołała liczne protesty ? wytoczono proces, w którym Houellebecq został oskarżony o nawoływanie do nienawiści rasowej i o islamofobię. Autor „Platformy” bronił się twierdząc, że jego postawa nie wyraża poglądów rasistowskich, gdyż islam nie jest rasą lub cechą wrodzoną, ale religią, i można przestać być muzułmaninem. Wygrał proces, a trybunał paryski orzekł, że wypowiedź była dozwoloną formą krytyki religii.

„Możliwość wyspy” wydano w 2005 nakładem wydawnictwa Fayard, części grupy medialnej Lagard?re. Transfer pisarza wiązał się ponoć z największymi jak dotąd na rynku francuskim pieniędzmi. Rok później niemiecki reżyser Oskara Roehlera przeniósł na ekran filmowy „Cząstki elementarne”.

W 2008 opublikowano opublikowane tom „Wrogowie publiczni”, bedący zbiorem e-mailowej korespondencji pomiędzy Michelem Houellebecq a Bernardem-Henri Lévym. We wrześniu tego samego roku na ekrany kin weszła również filmowa adaptacja „Możliwości wyspy”, na podstawie scenariusza oraz w reżyserii Houellebecq’a. Film nie cieszył się jednak przychylnością krytyki ani publiczności.

Ostatnia jak dotąd powieść pisarza to „Mapa i terytorium” z 2010 roku. Zdobył za nią prestiżową Nagrodę Goncourtów.

Wybrane książki:

2010 – Mapa i terytorium
2008 – Wrogowie publiczni (wraz z Bernardem-Henri Lévym)
2005 – Możliwość wyspy
2001 – Platforma
1998 – Cząstki elementarne
1994 – Poszerzenie pola walki
1991 – H. P. Lovecraft. Przeciw światu, przeciw życiu