Marcin Podolec

(fot. Kultura Gniewu)

data urodzenia: 1991
kraj: Polska
strona internetowa: http://kolec.ownlog.com/

Biografia:

Scenarzysta i rysownik komiksowy urodzony w Jarosławiu. Wychowany na komiksie autorskim, w odróżnieniu od większości rówieśników nie interesował go komiks superbohaterski. Podolec zadebiutował w wieku 15 lat komiksem „Bezdany”, który wygrał ogólnopolski konkurs poświęcony Józefowi Piłsudskiemu. W następnych latach uczestniczył (a często również wygrywał) w kolejnych konkursach komiksowych, rysował również okolicznościowe ilustracje oraz cotygodniowe paski do lokalnej gazety.

Pierwszy pełnowymiarowy komiks („Ser-ce”) powstał na zlecenie Medycyny Praktycznej i promował zdrowy tryb życia. Później autor związał się z Kulturą Gniewu, nakładem której do dzisiaj ukazują się jego komiksy. Wydany w 2011 roku „Czasem” (do scenariusza Grzegorza Janusza) cieszył się dobrymi recenzjami, zdobył również Nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego za Najlepszy Polski Komiks roku oraz tytuł Najlepszego polskiego albumu komiksowego 2012 roku na 23. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

Od 2010 roku Podolec studiuje animację w Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi. W 2012 ukazał się jego najnowszy album zatytułowany „Wszystko zajęte”.

Autorowi zdarza się kończyć zaczęte książki, nie pije kawy, a myśli najlepiej organizuje mu się podczas gry w koszykówkę lub w trakcie pieszych wędrówek po Bieszczadach.

Komiksy:

2014 – Podgląd
2013 – Fugazi Music Club
2012 – Wszystko zajęte
2011 – Czasem
2010 – Kapitan Sheer
2008 – Ser-ce