Marcel Pagnol

data urodzenia: 28 lutego 1895
data śmierci: 18 kwietnia 1974
kraj: Francja
strona internetowa: http://en.marcel-pagnol.com/

Biografia:

Urodził się 28 lutego 1895 w Aubagne, w departamencie Delta Rodanu w południowej Francji niedaleko Marsylii. Był najstarszym synem nauczyciela Josepha Pagnola i szwaczki Augustine Lansot.

Czytać nauczył się w młodym wieku ale matka do szóstego roku życia nie pozwalała mu dotykać książek, z obawy przed przeciążeniem mózgu. Pagnol dorastał w Marsylii razem ze swoim młodszym rodzeństwem: braćmi Paulem i René oraz siostrą Germaine. Od 1904 okres letnich wakacji często spędzał ze swoją rodziną w wiosce La Treille. W tym czasie zdrowie jego matki zaczęło się pogarszać. Kobieta zmarła 16 czerwca 1910 roku na skutek infekcji klatki piersiowej. Ojciec Marcela ożenił się ponownie w 1912 roku.

Jako syn nauczyciela, od najmłodszych lat interesował się literaturą klasyczną. W wieku 15 lat napisał swoją pierwszą sztukę. W wieku 19 lat utworzył wraz z kolegami szkolnymi czasopismo literackie „Fortunio”, przemianowane później na „Les Cahiers du Sud”, w którym były publiowane recenzje sztuk teatralnych i utworów lirycznych, oraz powieść w odcinkach „Pirouettes”.

Studiował na Uniwersytecie Aix-en-Provence. Kiedy wybuchła I wojna światowa, został powołany do piechoty w Nicei, ale w styczniu 1915 r. zwolniono go ze służby.

2 marca 1916, ku niezadowoleniu ojca, poślubił Simone Coline, a w listopadzie uzyskał dyplom nauk humanistycznych w dziedzinie literatury angielskiej. Zaczął wtedy pracować jako nauczyciel angielskiego w różnych lokalnych szkołach, m.in. w liceum w Marsylii.

W 1922 roku Pagnol przeniósł się do Paryża, gdzie uczył angielskiego do 1927 roku, kiedy to postanowił poświęcić się pisaniu sztuk. W tym czasie należał do grupy młodych pisarzy, we współpracy z jednym z nich, Paulem Nivoix, napisał sztukę „Merchants of Glory”, która została wystawiona w 1924 roku, a następnie „Jazz”, która okazała się jego pierwszym sukcesem. Jednak dopiero w 1928, po wystawieniu „Topaze” w ciągu kilku tygodni zyskał rozgłos i rozpoczął prawdziwą karierę dreamatopisarza.

Z racji tego, że od 1926 jego małżeństwo z Simone Collin trwało w separacji (para rozwiodła się w 1941 r), założył związek z młodą angielski tancerką Kitty Murphy. Ich wspólny syn, Jacques, urodził się we wrześniu 1930.

W 1929 Pagnol napisał dla paryskiego teatru sztukę komediową „Marius”, na podstawie której dwa lata później wraz z Sir Alexandrem Kordą zrealizował swój pierwszy film. Powstanie filmu zbiegło się z narodzinami kina dźwiękowego, co przyczyniło się do rozwoju wieloletniej kariery filmowej Pagnola (pomiędzy 1931 a 1954 firmował swoim nazwiskiem 21 produkcji filmowych).

W 1945 ożenił się po raz drugi, z aktorką Jacqueline Bouvier. Mieli razem dwójkę dzieci, Fryderyka (1946) i Estelle (1949). Estelle zmarła mając dwa latka. Dla Pagnola był to szok, załamany uciekł na południe. Powrócił do pisania sztuk, ale nowy utwór został źle przyjęty, dlatego postanowił zmienić zawód po raz kolejny i zaczął pisać serię autobiograficznych powieści w oparciu o własne doświadczenia z dzieciństwa.

W 1957 roku opublikowano pierwsze dwie powieści z cyklu „Wspomnień z dzieciństwa” – „Chwała mojego ojca” i „Zamek mojej matki”. Książki spotkały się z entuzjastycznymi recenzjami. Trzecia część, „Czas tajemnic” ukazała się w 1959 roku, zaczął również pisać czwartą ale nie została ukończona (okazała się dopiero w 1977, trzy lata po jego śmierci).

W międzyczasie Pagnol skoncentrował się na drugiej serii, „L’Eau des Collines”, która opowiadała o prowansalskim życiu na wsi na przełomie XIX i XX wieku (ukazały się dwie powieści z cyklu: „Jean de Florette” oraz „Manon des Sources”).

Pagnol zmarł w Paryżu 18 kwietnia 1974 roku. Pochowany został w Marsylii na cmentarzu La Treille, wraz z matką i ojcem, braćmi i żoną. Jego przyjaciel z dzieciństwa, David Magnan (sportetowany w autobiograficznych powieściach jako Lili), zmarł w drugiej bitwie nad Marną w lipcu 1918 roku i jest pochowany w pobliżu.

Książki:

1985 – Żona piekarza
1977 – Le Temps des amours
1965 – Le Secret du masque de fer
1964 – Manon des Sources
1964 – Jean de Florette
1959 – Czas tajemnic
1957 – Zamek mojej matki
1957 – Chwała mojego ojca