banner ad

Joe Sacco

data urodzenia: 2 października 1960
kraj: Malta / Stany Zjednoczone
strona internetowa: (brak)

Biografia:

Sacco urodził się na Malcie. Jego ojciec był inżynierem, a matka – nauczycielką. Kiedy miał roczek wraz z rodziną przeniósł się do Australii. Spędził tam dzieciństwo. W 1972 roku zaś zamieszkał w Stanach Zjednoczonych.

Początkowo myślał o karierze dziennikarskiej. W trakcie nauki w szkole średniej współpracował ze szkolną gazetką, zdobył licencjat z dziennikarstwa na Uniwersytecie w Oregonie. Praca w zawodzie frustrowała go, nie mógł znaleźć zajęcia, które pozwoliłoby mu pisać bezkompromisowe, ciekawe teksty. Powrócił na Maltę z postanowieniem, że zajmie się swoim hobby, czyli rysowaniem.

Chociaż pierwsze komiksy stworzył jeszcze na Malcie, w 1985 powrócił do USA, gdzie założył satyryczny magazyn komiksowy „Portland Permanent Press”. Kiedy magazyn przestał się ukazywać podjął pracę w „The Comics Journal”. Sacco zainteresowany był jednak podróżowaniem. W 1988 opuścił Stany i udał się w podróż po Europie, którą opisał później w autobiograficznym komiksie „Yahoo”. Wizyta w Zatoce Perskiej podczas trwającej akurat wojny stała się z kolei przyczynkiem do opublikowania komiksu „Palestyna”. Ten ostatni przyniósł mu w 1996 roku American Book Award. W samej Wielkiej Brytanii tytuł sprzedał się w nakładzie 30 tysięcy egzemplarzy.

Następnie, pod koniec wojny w Bośni i Hercegowinie, udał się do Sarajewa i Gorazde. Seria raportów w podobnym stylu do „Palestyny” przełożyła się na komiks „Strefa bezpieczeństwa Goražde”, który zdobył nagrodę Eisnera dla najlepszej powieści graficznej w 2001 roku. To ugruntowało pozycję Sacco i umożliwiło realizację kolejnych, podobnych reportaży komiksowych, m.in. z Gazy.

Obecnie Sacco mieszka w Portland, w stanie Oregon.

Wybrane komiksy:

2012 – Journalism
2009 – Footnotes in Gaza
2006 – But I Like It
2005 – War’s End: Profiles from Bosnia 1995?96
2003 – Notes from a Defeatist
2003 – The Fixer: A Story from Sarajevo
2000 – Strefa bezpieczeństwa Goražde
1997 – War Junkie