banner ad

Igort

data urodzenia: 1958
kraj: Włochy
strona internetowa: http://www.igort.com/

Biografia:

Właśc. Igor Tuveri, włoski rysownik i scenarzysta komiksowy. Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1980 od prac publikowanych na łamach magazynu „Linus”. Rok później z grupą zaprzyjaźnionych rysowników założył czasopismo „Il pinguino”. Cały czas jednak tworzył ilustracje do gazet publikowanych we Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii, m.in. do „Vanity”, „Métal Hurlant” czy „The Face”. Wciąż powoływał również do istnienia nowe periodyki, w których dawał możliwość zaistnienia innym rysownikom oraz publikował w imponującym tempie kolejne albumy sygnowane własnym nazwiskiem.

Przez większość lat 90. mieszkał i pracował w Japonii, gdzie sukces odniosła jego seria „Amore et Yuri”. Po powrocie do Włoch założył wydawnictwo komiksowe Coconino Press, w którym obok jego komiksów wychodziły też albumy młodych włoskich twórców, m.in. Gipi. Do dzisiaj wydawnictwo wyrobiło sobie ugruntowaną pozycję na włoskim rynku i uznawane jest za jedną z najciekawszych europejskich oficyn zajmujących się komiksem artystycznym i niezależnym.

Igort nie ogranicza swojej działalności artystycznej tylko do komiksu i grafiki. W wolnym czasie zajmuje się muzyką – jest jednym z założycieli kapeli Los Caballeros ex Confusional Quartet, realizuje teledyski, prowadzi audycje radiowe.

Wybrane komiksy:

2011 – Dzienniki rosyjskie (Zapomniana wojna na Kaukazie)
2010 – Dzienniki ukraińskie (Wspomnienia z czasów ZSRR)
2002 – 5 to liczba doskonała
1993 – Il letargo dei sentimenti