banner ad

Cormac McCarthy

data urodzenia: 20 lipca 1933
kraj: Stany Zjednoczone
strona internetowa: http://www.cormacmccarthy.com/

Biografia:

Uważany za jednego z najważniejszych współczesnych amerykańskich pisarzy. Pierwsze opowiadania opublikował między 1957-59 w studenckim magazynie literackim. Po rzuceniu studiów przeniósł się z Tennessee do Chicago, gdzie podjął pracę mechanika samochodowego. W wolnym czasie pisał swoją pierwszą powieść, „Strażnik sadu”. Przez następne kilkanaście lat napisał kilka powieści z których żadna nie sprzedała się w nakładzie większym niż pięć tysięcy egzemplarzy. Utrzymywał się głównie dzięki stypendiom i nagrodom dla utalentowanych pisarzy. W 1985 ukazała się powieść „Krwawy południk”, obecnie uważana za jego szczytowe osiągnięcie chociaż wtedy nie odniosła szczególnego sukcesu. Niewiele lepszy los spotkał wydaną w latach 90-tych tzw. „trylogią pogranicza”.

Międzynarodowa popularność przyszła stosunkowo niedawno. W 2007 roku bracia Coen nakręcili na podstawie powieści „To nie jest kraj dla starych ludzi” film, który nagrodzony został czterema Oscarami. W kwietniu „Droga” otrzymała nagrodę Pulitzera a Oprah Winfrey wybrała ją do swojego telewizyjnego klubu książki (otrzymała wyróżnienie „książka miesiąca”).

Obecnie Cormac McCarthy mieszka w Tesuque (Nowy Meksyk) z trzecią żoną Jennifer Winkley i nastoletnim synem. Broni swojej prywatności i rzadko udziela wywiadów.

Książki:

2006 – Droga
2005 – To nie jest kraj dla starych ludzi
1998 – Miasta na równinach (niewydana w Polsce)
1994 – Przeprawa
1992 – Rącze konie
1985 – Krwawy południk
1979 – Suttree
1974 – Dziecię boże
1968 – W ciemność
1965 – Strażnik sadu