Art Spiegelman

data urodzenia: 15 lutego 1948
kraj: Szwecja / Stany Zjednoczone
strona internetowa: (brak)

Biografia:

Urodzony w Sztokholmie (Szwecja) w rodzinie polskich Żydów. Dorastał na Queensie (Nowy Jork).

Był jednym z twórców komiksowego undergroundu w latach 60. i 70. Był twórcą grafiki do komiksów „Real Pulp”, „Young Lust” i „Bizarre Sex”. Był współtwórcą i wydawcą magazynu komiksowego „RAW”.

Największą sławę przyniósł mu komiks „Maus”, oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść z życia mieszkających w Nowym Jorku Arta Spiegelmana oraz jego ojca ? Władka Szpigelmana, polskiego Żyda, który ocalał z Holocaustu. Za komiks twórca otrzymał Nagrodę Pulitzera, Nagroda Guggenheima oraz nominację do National Book Critics Circle Award. „Maus” wywołał na swiecie sporo kontrowersji. Krytykowano m.in. zamysł przedstawienia wydarzeń z czasów Holocaustu w formie komiksu, uznawanego przez część krytyków za mało poważną i dziecinną. Również w Polsce komiks wywołał niemałe poruszenie. Pojawiły się oskarżenia o jego antypolski charakter, m.in. chodziło o przedstawienie Polaków w komiksie ze świńskimi twarzami, co oburzało wiele osób (Niemcy w komiksie mieli twarze kotów a Żydzi – myszy). Również pokazanie w kilku miejscach Polaków nie tylko jako ludzi walczącego z Niemcami i wspierającego Żydów, lecz również jako antysemitów bądź jako obozowych kapo spowodowało liczne protesty. Sam autor odpierał zarzuty, tłumacząc, że jego intencją nie było przedstawianie którejkolwiek z nacji w złym świetle. Spiegelman (będąc Żydem) tłumaczył, że w równej mierze komiks można by określić jako „antysemicki”, ponieważ pokazuje przypadki Żydów współpracujących w czasie II wojny światowej z nazistami.

Sukces „Mausa” pozwolił mu rozpocząć w 1992 pracę w tygodniku „The New Yorker” na stanowisku dyrektora graficznego. Spiegelman wykonywał ilustracje, projektował okładki oraz zamieszczał na łamach tygodnika swoje komiksy. W 2002 odszedł z „New Yorkera” na skutek konfliktu z redaktorem naczelnym o ocenę działań administracji prezydenta Busha w tzw. wojnie z terroryzmem. Spiegelman kwestionował legalność tych działań oraz podawał w wątpliwość, czy właściwie rozpoznano czyhające na USA zagrożenia. Kiedy władze gazety, w imię „ogólnonarodowego interesu” zaczęły cenzurować rysunki i komiksy, które wyrażały jego poglądy, odszedł z redakcji.

Od tego czasu publikuje swoje prace w różnych tygodnikach na całym świecie.

Obecnie wraz z żoną Françoise Mouly i dwójką dzieci (Dashiellem i Nadją) mieszka w Nowym Jorku.

Komiksy:

2004 – In the Shadow of No Towers
1991 – Maus tom 2: I tu się zaczęły moje kłopoty
1986 – Maus tom 1: Mój ojciec krwawi historią
1977 – Breakdowns

Książki:

2011 – MetaMaus