Wrocławski Capitol wystawi burleskowy musical na motywach powieści Marka Krajewskiego o Eberhardzie Mocku

10 września 2019


Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu wystawi musical na motywach powieści Marka Krajewskiego o komisarzu Eberhardzie Mocku. Premiera spektaklu „Mock. Czarna burleska” odbędzie się na Dużej Scenie w sobotę 12 października, pokazy przedpremierowe zaplanowano na 10 i 11 października.

Autorem scenariusza i reżyserem spektaklu jest Konrad Imiela, teksty piosenek napisali Roman Kołakowski i Konrad Imiela, muzykę skomponował Grzegorz Rdzak. W roli komisarza Mocka zobaczymy Artura Caturiana. Bohaterowi słynnej serii kryminałów towarzyszyć będą na Dużej Scenie policjanci, bandyci, szaleńcy i prostytutki. I to właśnie one, sześć dziewczyn z ukulele, poprowadzą burleskowy show o zbrodniach i namiętnościach w przedwojennym Breslau.

W spektaklu nie ma scen mówionych, całość jest śpiewana. Kilkanaście songów przedstawia osobne historie z życia komisarza Mocka, inspirowane kolejnymi powieściami Marka Krajewskiego. „Życie Mocka i jego skomplikowane relacje z bliskimi są wyśpiewywane przez ulubienice radcy kryminalnego ? przez skąpo ubrane Damy Ulicy. Mock jawi się w tych tekstach jako człowiek pęknięty wewnętrznie, miotający się pomiędzy mieszczańską stabilizacją a bakchicznym szaleństwem, pomiędzy subtelnością swych myśli a brutalnością czynów” ? komentuje Marek Krajewski.

Spektakl będzie ostatnią premierą tekstów Romana Kołakowskiego, który zmarł nagle w styczniu tego roku. Miał stworzyć dziesięć dużych songów, najważniejszych obrazów przedstawienia. Zdążył napisać pięć z nich. Muzyka w spektaklu jest nowoczesna, z elementami hip-hopu i rapu. To kompozytorski debiut 23-letniego Grzegorza Rdzaka na scenie Capitolu. Bauhausowską scenografię zaprojektowała Anna Haudek, kostiumy ? Anna Chadaj.

„Niedawno zapytałem Konrada Imielę, dyrektora wrocławskiego teatru muzycznego 'Capitol’, do jakiego gatunku zaliczyć dzieło sceniczne pod tytułem 'Mock. Czarna burleska'” ? pisał na swoim profilu na Facebook Marek Krajewski. „Dyr. Imiela stwierdził, że jest to dzieło wymykające się jednoznacznej klasyfikacji gatunkowej i umieścił je w szerokim spektrum pomiędzy rewią burleskową a nawet operą. Obaj sądzimy, że ta niejednoznaczność może być wielkim plusem i dobrze koresponduje z wieloznacznością mojego bohatera. (…) Jeśli cała scenografia będzie tak wstrząsająca i pełna wyrazu, jak fragmenty, które są mi znane, to zapowiada się wielkie dzieło wizualne. Jeśli pozostałe piosenki będą tak dobrze skomponowane, jak jedna, którą słyszałem, to 'Mock. Czarna burleska’ będzie muzycznym wydarzeniem”.

Przygody Mocka to klasyczne, chandlerowskie kryminały noir z nutą thrillera. Przedwojenne realia Wrocławia zostały przedstawione z niezwykłą pieczołowitością. Książki przetłumaczono na kilkanaście języków. Najnowsza, zatytułowana „Mock. Golem”, będzie dostępna już 12 października, w dniu premiery spektaklu.

Jesienna premiera musicalu będzie zarazem kulminacyjnym punktem przypadających na 2019 rok obchodów 90-lecia budynku Capitolu, jednej z najpiękniejszych sal teatralnych w Polsce. To jedno z nielicznych zachowanych wnętrz art déco w naszym kraju.

Bilety w cenie 30-100 zł można kupić na www.teatr-capitol.pl, na wybrane spektakle dostępne są też bilety VIP w cenie 190 zł.

fot. Łukasz Gawroński

Tematy: , , , , ,

Kategoria: teatr