banner ad

Widowiskowy spektakl zainspirowany powieścią „Miasto ślepców” Saramago zostanie pokazany bezpłatnie w internecie

12 grudnia 2020

W sobotę 12 grudnia o godz. 20:00 w internecie będzie można obejrzeć bezpłatnie spektakl Teatru Kto zainspirowany powieścią „Miasto ślepców” José Saramago. Widowisko dotychczas wystawiano plenerowo, ponieważ potrzebuje odpowiednio dużej przestrzeni, dlatego transmisja odbędzie się wprost z hali Tauron Arena Kraków.

„Ślepców” w reżyserii Jerzego Zonia nominowano do nagrody Total Theatre Award 2012 w Edynburgu w kategorii Physical/Visual Theatre i dotychczas zaprezentowano ponad 100 razy na 50 festiwalach na całym świecie, m.in. w Korei Południowej, Iranie, Meksyku, Kolumbii, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Niemczech, Szkocji, Belgii, Rosji, Czechach, Rumunii, Ukrainie i na Kostaryce. Teraz za pośrednictwem internetu spektakl będą mogli zobaczyć widzowie nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

W roku, w którym pandemia koronawirusa zatrzymała świat, „Ślepcy” wydają się być jeszcze bardziej dotkliwą diagnozą współczesnych mechanizmów, nieracjonalnych wyborów, strachu, nieuczciwości i dezinformacji. Za efektowną teatralną inscenizacją ukrywa się wiwisekcja społecznych relacji w sytuacji skrajnej: epidemii, masowej histerii, przymusowej izolacji, odebranego zmysłu, brnięcia przez mrok strasznych ludzkich zachowań.

(fot. Maciej Zakrzewski)

W niewyjaśnionych okolicznościach ludzie tracą wzrok. Epidemia rozpowszechnia się tak szybko, że wszyscy stają się wobec niej bezradni, a wybuchająca panika wprowadza chaos w pozornie ułożonym świecie. Władze w pośpiechu izolują pierwszą grupę ślepych w nieczynnym szpitalu psychiatrycznym. Zamknięta społeczność zaczyna rządzić się własnymi prawami, które wyznaczają role ofiar i oprawców, poddanych i panów. I tylko jedna osoba wie, że nie wszyscy są ślepi.

„Nie wydaje mi się, że oślepliśmy. Myślę, że zawsze tacy byliśmy. Ślepi, ale mogący patrzeć. Byliśmy ludźmi, którzy patrzyli, ale nie widzieli” – pisał Jose Saramago. „Ślepcy” to wstrząsające studium kondycji ludzkiej, a równocześnie metafora rozpadu społeczeństwa, w którym zanika empatia i tolerancja. Warunki odosobnienia w obozie dla ślepych sprawiają, że pojawiają się: hierarchia, degradacja społeczna, walka o przetrwanie, głód, gwałt i zbrodnia. Jesteśmy świadkami narodzin systemu totalitarnego.

(fot. Maciej Zakrzewski)

W licznych recenzjach krytyków z całego świata często wybrzmiewa zachwyt nad wizualną warstwą widowiska przygotowanego przez aktorów Teatru Kto i niezwykle poruszającą interpretacją dramatu Saramago. Trwający 60 minut spektakl zostanie pokazany w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Transmisja odbędzie się 12 grudnia o godz. 20:00 na platformie www.playkrakow.com. Udział w wydarzeniu online jest bezpłatny.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: teatr