Spektakl na podstawie „Psiego serca” Michaiła Bułhakowa do obejrzenia online tylko w Sylwestra!

31 grudnia 2020

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie przygotował dla widzów z całej Polski wirtualny pokaz spektaklu na podstawie „Psiego serca” Michaiła Bułhakowa. Sztukę będzie można obejrzeć w Internecie wyłącznie w Sylwestra od godziny 19:00 do 01:00 w Nowy Rok.

„Psie serce” zrealizowano na podstawie opowiadania Michaiła Bułhakowa o tym samym tytule. Kontrowersyjny utwór miał znaleźć się w tomie „Diaboliada”, wydanym w 1925 roku, jednak ówczesna cenzura dopatrzyła się krytyki młodego państwa rewolucji proletariackiej. Po raz pierwszy tekst ukazał się drukiem dopiero po ponad czterdziestu latach od śmierci autora.

W sercu Sowieckiej Rosji profesor Preobrażeński (w tej roli Włodzimierz Dyła) cieszący się europejską sławą rozwija innowacyjny sposób odmładzania ludzkiego ciała. Medyk przygarnia błąkającego się bezpańskiego psa Szarika (Wojciech Rusin). Jednak nie kieruje się dobrocią serca, a potrzebą rozwoju nauki. Przeszczepia znajdzie ludzkie organy, dzięki czemu zwierzę zmienia się w człowieka, ale tym samym zyskuje najgorsze ludzkie przywary.

„Psie serce” Bułhakowa w reżyserii Igora Gorzkowskiego to pierwsza w historii Teatru Osterwy z Lublina premiera, która odbywa się w internecie. „Tegoroczny Sylwester będzie się różnił od wszystkich poprzednich. Zwykle tego dnia organizowaliśmy dla naszych widzów przedstawienia, podczas których wspólnie witaliśmy Nowy Rok. Tym razem w związku z okolicznościami zaproponujemy odmienioną formułę, ale wciąż pozostając w bliskim kontakcie z Wami. Na osłodzenie odwołanych planów i w ramach prezentu dla Was od nas organizujemy premierę spektaklu 'Psie serce’ online, która będzie nieodpłatnie dostępna dla wszystkich widzów!” – piszą w komunikacie przedstawiciele teatru.

„Psie serce” możecie obejrzeć, klikając tutaj. Spektakl dostępny będzie tylko od godz. 19:00 31 grudnia do godz. 1:00 1 stycznia.

Dostęp jest całkowicie darmowy, ale jeśli zechcecie dokonać dobrowolnej wpłaty w ramach wsparcia działalności teatru, to jest taka możliwość. Dane do przelewu znajdziecie na stronie teatru w dziale „kontakt”. Przelewy powinny zawierać w tytule opis: „Darowizna na cele statutowe teatru”.

Emisja spektaklu ma być wstępem do regularnych transmisji spektakli Teatru Osterwy. Od stycznia instytucja ta uruchomi kanał teatralny na platformie VOD, gdzie systematycznie będą udostępnianie kolejne inscenizacje znajdujące się w repertuarze lubelskiego teatru.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: teatr