Spektakl „Miłość” według prozy Jane Austen i Jeanette Winterson w gwiazdorskiej obsadzie na otwarcie Big Book Festival

12 czerwca 2017


Tegoroczną edycję Big Book Festiwalu otworzy spektakl multimedialny „Miłość” w gwiazdorskiej obsadzie zrealizowany na podstawie prozy Jane Austen i Jeanette Winterson. Sprzedaż biletów na wydarzenie rusza już 13 czerwca.

Spektakl, w którym udział wzięli Ilona Ostrowska, Janusz Chabior, Maria Peszek, Magdalena Koleśnik i Michał Meyer, to jedna z produkcji specjalnych, które co roku są wizytówką festiwalu. Superbohaterką tegorocznej edycji jest Jane Austen, a spektakl stanowi część wydarzeń Sceny Brytyjskiej ? trwającej trzy dni serii wydarzeń pokazujących kulturę i literaturę brytyjską z zaskakującej strony.

„Dziwny jest ten świat, w którym można mieć tyle seksu, ile się chce, a za to miłość stanowi tabu. Mówię tu o prawdziwej miłości, wielkiej, namiętnej, w której nie ma miejsca na czułości, wygodę i szczęście” – mówi jedna z bohaterek spektaklu posługując się frazą Jeanette Winterson. „Powszechnie znana prawda głosi, że majętny kawaler potrzebuje do szczęścia tylko żony” ? odpowiada jej inny z bohaterów testując, ile siły ma jeszcze w sobie klasyczna proza Jane Austen.

W spektaklu „Miłość” w reżyserii Anny Król zderzają się ze sobą dwie wizje miłości i realizują dwa alternatywne scenariusze miłosnych relacji. Zduplikowani Pan Darcy (Janusz Chabior i Michał Meyer) i Elizabeth Bennet (Ilona Ostrowska i Magdalena Koleśnik), postaci z „Dumy i uprzedzenia”, rozmawiają ze sobą na przemian klasycznym językiem Jane Austen i postfeministyczną frazą Jeanette Winterson. To opowieść o miłości, pożądaniu, niespełnialnych mitach, przemocy jakiej dopuszczamy się w związkach i zdradzie. Pytanie o sens i sedno głębokiej miłosnej relacji nie schodzi z ust Lizzy, Elizabeth i dwóch panów Darcych.

Twórcy „Miłości” zadali sobie pytania podstawowe: Czy mamy jeszcze coś do powiedzenia o miłości? Czy każdy musi kochać? Jak kochać kogoś, by nie znienawidzić siebie? Odpowiedzi na nie poszukiwali w tekstach dwóch brytyjskich pisarek reprezentujących dwie wizje związków i dwa skrajnie różne sposoby narracji. „Wyrwani z klasycznego, pełnego konwenansów świata Austen młodzi Lizzy i Fitzwilliam spotykają samych siebie z przyszłości. Starsze i bardziej doświadczone wersje tych dwojga antycypują przyszłość młodych kochanków. Używając na przemian romantycznych słów napisanych przed ponad dwustu laty przez dwudziestoletnią Austen i opływających namiętnością wersów Winterson ? ostrzegają, zwierzają się, proszą o rozwagę” ? tłumaczy Anna Król, autorka spektaklu.

Każda z postaci „Miłości” uosabia inne pragnienia ? Lizzy marzy o miłości idealnej, Elizabeth o powrocie do przeszłości, Darcy o kobiecie wyrazistej i seksownej, a jego alter ego ? o świętym spokoju. Zdwojone postaci z „Dumy i uprzedzenia” to symbole ludzi, którzy zakochując się w sobie tracą kontrolę nad przyszłością. To opowieść o miłości, pożądaniu, niespełnialnych mitach, przemocy, jakiej dopuszczamy się w związkach i zdradzie. To opowieść o nas samych.

Narrację utkaną ze scenicznego eksperymentu i materiałów filmowych oraz osobistych video przygotowanych przez samych aktorów współtworzy muzyka grana na żywo. Dźwięki skomponował muzyk i wokalista Leski, a w nietypowej wokalno-aktorskiej odsłonie pojawia się Maria Peszek.

Premiera spektaklu zapowiedziana została na piątek, 23 czerwca, o godz. 21:30, przy ul. Emilii Plater 31 (plener) w Warszawie, na teren Big Book Festiwalu.

Na wydarzenie obowiązują bilety. Cena: 15 PLN, do nabycia w przedsprzedaży od 13 czerwca w Big Book Café (ul. Dąbrowskiego 81 w godz. 10:00-17:00) oraz bezpośrednio przed spektaklem (przy ul. Emilii Plater 31, sprzedaż od godz. 20:00). Rezerwacje: spotkania@big-book.pl. Odbiór rezerwacji najpóźniej o godz. 20:00 w dniu spektaklu.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun spektaklu „Miłość”:

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: teatr