banner ad

Powstanie opera o powojennej odbudowie Warszawy na podstawie książki „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka

14 lutego 2023

Sinfonia Varsovia zapowiada realizację opery upamiętniającej wysiłek odbudowy Warszawy po II wojnie światowej. Libretto będzie się opierać na motywach książki Grzegorza Piątka zatytułowanej „Najlepsze miasto świata”. Premiera gotowego dzieła planowana jest w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej na 2025 rok.

„Uważam, że gatunek opery jest znakomitym medium, pozwalającym na postawienie żywego pomnika odbudowie Warszawy. Dużo mówimy o zniszczeniu, żyjemy w jego cieniu, a mało o cudzie odbudowy. A był to proces bez precedensu, który połączył wiele środowisk w nadziei na budowanie lepszej rzeczywistości, 'najlepszego miasta świata’ dla siebie i przyszłych pokoleń” – mówi Jarosław Trybuś, kierownik i pomysłodawca projektu.

Prace nad przedsięwzięciem trwają w Sinfonii Varsovii od zeszłego roku. „To dla nas naturalne, że podjęliśmy się organizacji tego przedsięwzięcia. Jesteśmy orkiestrą miasta Warszawy, dlatego z dumą angażujemy się w promocję stolicy i jej muzyki” – dodaje Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii.

Jak podkreśla Trybuś, powstały utwór ma mieć wymiar uniwersalny. „Będzie mówić o przezwyciężaniu fatum, o życiu wbrew zniszczeniu, nieść nadzieję wszędzie tam, gdzie ludzie stoją wobec konieczności odbudowy. Warszawa pokazała, że jest to możliwe i jak to się robi” – skomentował.

Tekst opery oparty zostanie na motywach książki Grzegorza Piątka pt. „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1945–1949” (W.A.B.), uhonorowanej m.in. Nagrodą Literacką m.st. Warszawy oraz nominowanej do Nagrody Literackiej „Nike”.

Utwór przeznaczony ma być do wykonania na wielkiej scenie i wykorzystywać obsadę pełnej orkiestry symfonicznej, solistów i solistki, chór, tancerki i tancerzy, a także elektronikę i projekcje audiowizualne. Powstać ma dzieło komunikatywne, a przy tym nowoczesne, korzystające z nowych środków wyrazu i współczesnego języka muzycznego, przy innowacyjnym podejściu do tradycyjnych form operowych.

„Ze względu na znaczny wysiłek wymagany do przygotowania materiałów zgłoszeniowych, postanowiliśmy skierować zaproszenia do wybranych przedstawicieli i przedstawicielek czołówki polskiego środowiska kompozytorskiego średniego pokolenia. Zależało nam na najwyższej jakości prac, którą może zapewnić tylko praca niezakłócona przez inne zobowiązania twórcze. Podobnie zdecydowaliśmy się zrobić w wypadku wyboru autora lub autorki libretta” – tłumaczy Trybuś.

Nazwiska osób, u których zamówione zostaną muzyka i tekst opery, poznamy w maju tego roku. Prace wyłonionego tandemu kompozytorsko-literackiego nad operą mają zakończyć się w lipcu 2024 roku. Termin premiery produkcji planowany jest na przełom września i października 2025 roku, kiedy przypada 80. rocznica rozpoczęcia odbudowy Warszawy.

[am]
fot. serwis SV


Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: teatr