Musical Józefowicza, Stokłosy i Przybory na podstawie „Piotrusia Pana” Jamesa M. Barriego doczekał się wersji audio

28 listopada 2020

Zespół Studia Buffo przygotował audiomusical „Piotruś Pan” na podstawie spektaklu Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy wystawianego od 20 lat na deskach warszawskiego teatru. Produkcja z udziałem Nataszy Urbańskiej, Edyty Geppert, Wiktora Zborowskiego i Mariusza Czajki ukazała się w aplikacji Empik Go, na płycie kompaktowej, na platformie Storybox, a także jako plik do pobrania.

„Piotruś Pan” Jamesa M. Barriego to jeden z najbardziej cenionych tekstów literatury dziecięcej. Historia chłopca, który nie chciał dorosnąć, wciąż inspiruje artystów. Na podstawie utworu powstały kolejne książki, komiksy, filmy, a także popularny musical w reżyserii Janusza Józefowicza z muzyką Janusza Stokłosy i błyskotliwymi tekstami Jeremiego Przybory. W ciągu 20 lat od prapremiery spektakl obejrzało już ponad pół miliona widzów. Widowisko bawi zarówno najmłodszych, którzy dopiero odkrywają magię teatru, jak i dorosłą widownię, ceniącą opowieść za ponadczasową mądrość.

Tym razem ten popularny musical został zaadaptowany do formatu audio przez zespół Studia Buffo. Przeniesienie widowiska scenicznego do domowych głośników wymagało wprowadzenia pewnych zmian. „Scenariusz musicalu 'Piotruś Pan’ w wersji audio został wzbogacony o teksty narratora (w tej roli Natasza Urbańska), które opisywały sytuację, w jakiej znaleźli się bohaterowie. Nagraliśmy też na nowo sceny dialogowe i dokonaliśmy pewnych modyfikacji formy libretta” – tłumaczy Janusz Józefowicz.

Audiomusical pozwala przeżyć opowieść w zupełnie inny sposób. W nowej wersji „Piotrusia Pana” na pierwszy plan wysuwają się libretto wybitnego satyryka i autora niezapomnianych tekstów, Jeremiego Przybory, oraz porywająca muzyka Janusza Stokłosy. Ci, którzy mieli okazję oglądać spektakl na scenie, dostaną szansę powrotu do ulubionych fragmentów, dialogów i utworów. Natomiast osoby, które nie znają musicalu, mogą poznać ponadczasową historię Jamesa M. Barriego właśnie w tym formacie.

„Jesteśmy przekonani, że audiomusical 'Piotruś Pan’ znajdzie wielu fanów i sympatyków. A fakt ten będzie najlepszym powodem, by ten nowy gatunek kontynuować. Takie tytuły jak 'Polita’, 'Romeo i Julia’ czy 'Metro’ już czekają” – zapowiada Janusz Stokłosa.

„Piotruś Pan” to uniwersalna historia, która została przetłumaczona na niemal wszystkie języki świata i trafiła do serc żądnych przygód dzieci z wielu pokoleń. Pełne charakterystycznego dla Jeremiego Przybory poczucia humoru libretto stanowi oryginalną, autorską interpretację znanej książki. Poeta zdecydował się bowiem uwypuklić rolę kobiety – zarówno dorosłej pani Darling, jak i dorastających Wendy i Jane. Poprowadzony w subtelny sposób tajemniczy wątek miłości pani Darling sprawia, że tekst staje się zaskakujący także dla dorosłych odbiorców.

„Mam ogromny sentyment do musicalu 'Piotruś Pan’. Podczas premiery 20 lat temu zagrałam swoją pierwszą niemą rolę Indianki Tygrysicy z Lilią w Zębach, córkę Wodza Pikaninów. Teraz, grając Dorosłą Wendy, pełnię także rolę narratora tej niezwykłej historii chłopca, który nie chciał dorosnąć. Mimo upływu czasu libretto Jeremiego Przybory nadal wzrusza mnie i bawi. Zdecydowanie jestem fanką tego spektaklu i z biegiem czasu jeszcze bardziej doceniam kunszt twórców Piotrusia” – komentuje Natasza Urbańska.

Audiomusical „Piotruś Pan” jest już dostępny w aplikacji Empik Go, na płycie, na platformie Storybox, a także jako plik do pobrania.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: słuchowiska, teatr