Multimedialny spektakl inspirowany twórczością Jerzego Pilcha otworzy 3. Big Book Festival

1 czerwca 2015

spektakl-na-podstawie-pilcha-big-book
Multimedialny spektakl z muzyką na żywo inspirowany twórczością Jerzego Pilcha otworzy trzeci Big Book Festival. Premiera w piątek, 12 czerwca po zmroku. W plenerowej produkcji wystąpią Janusz Chabior i Łukasz Simlat.

„Wieczorem. W poszukiwaniu Jerzego Pilcha” to zaskakujące widowisko, w którym twórcy o pokolenie młodsi od autora, mówiąc własnym językiem zadają te same co pisarz pytania i oswajają podobne lęki. „Proza Pilcha ma w sobie brutalną poezję. To świat bez lukru, urzekający szczerością” ? mówi reżyser Krzysztof Czeczot. „Podejmujemy dialog z twórczością Pilcha. Nie interpretujemy jego prozy. Tworzymy coś nowego: dorzucamy własny nerw ? łącząc prozę, dźwięk, film i muzykę graną na żywo”.

Pomysłodawczyni spektaklu i autorka scenariusza Anna Król dodaje: „Stajemy po stronie czytelnika, sięgamy po cytaty z Jerzego Pilcha tak, jak sięga się po książkę ? by obcować z nią po swojemu, by uczynić opowieść pisarza własną historią. Cytujemy wypowiedzi i rozmawiamy z pisarzem – to nie adaptacja ? to nasza propozycja czytania Pilcha”.

Premierowy spektakl rozegra się w plenerze, tuż po zmroku, na pofabrycznym dziedzińcu w samym centrum Warszawy, przy ulicy Hożej 51, nieopodal domu Jerzego Pilcha. W przeszklonym kontenerze symbolizującym intymny, choć narażony na ciągłe podglądanie świat twórcy literackiego, pojawią się aktorzy. Dialogi narratorów splotą się z cytatami prozy, wywiadów prasowych, a także improwizowaną muzyką, projekcjami wideo oraz fragmentami filmów wyświetlanymi na budynkach. W spektaklu pisarz toczy dialog ze swoimi bohaterami literackimi, a także ze swym publicznym wcieleniem.

Łukasz Simlat przyznaje, że najbardziej działa na niego biologiczność prozy Pilcha: „On o uzależnieniu od alkoholu pisze równie przejmująco, co o miłości” ? mówi aktor. Dla Janusza Chabiora obcowanie z tekstami Pilcha to jedna z największych przyjemności, porównywalna tylko ze spotkaniem z bliską kobietą: „Jest jak przyjaciel, który odwiedza mnie od czasu do czasu, żeby 'pomękolić’ o istnieniu”.

Muzykę do spektaklu tworzy Adam Walicki, kompozytor łaczący delikatność i kameralność jazzu z elektroniką i mocniejszymi brzmieniami. Dla niego twórczość Pilcha to przede wszystkim rzecz o samotności i zmaganiu się z pisarza z samym sobą. Stąd kilkuosobowy skład instrumentalistów, skupienie i cisza równie ważna co dźwięki: „Szukam nieoczywistych muzycznych skojarzeń, dodaję do treści nowe konteksty, wydobywam ukryte znaczenia” ? mówi Walicki. „Gdy bierzemy na warsztat fragmenty opowiadania o spotkaniu z najpiękniejszą kobietą świata, słyszę rytm polowania”.

W spektaklu pojawią się cytaty z najsłynniejszych książek Pilcha, jak „Pod Mocnym Aniołem” czy „Moje pierwsze samobójstwo”. „Decyzja, by zmierzyć się z pisarstwem Pilcha, to decyzja o zajrzeniu w głąb swych wątpliwości. Po co nam miłość? Dlaczego samotność bywa zbawienna? Czy literatura może uratować życie? Czy alkohol naprawdę daje zapomnienie?” ? mówi Anna Król. „Skłaniamy widzów do stawiania własnych pytań o granice oddziaływania tekstu, o intencje autora i prawo czytelnika do budowania intymnego świata i relacji z książką”.

Jerzy Pilch to – po Sławomirze Mrożku i Jarosławie Iwaszkiewiczu – trzeci gigant polskiej literatury, którego twórczość w niezwykły sposób przybliża Big Book Festival. Wydarzeniami poprzednich edycji międzynarodowego festiwalu czytania były maratony literackie, podczas których z tekstami Mrożka i Iwaszkiewicza mierzyli się ludzie kultury, polityki i mediów, m.in.: Bogusław Linda, Robert Więckiewicz, Magdalena Cielecka, Piotr Adamczyk, Jakub Gierszał, Ryszard Kalisz i Jarosław Kuźniar. One także podejmowały dialog z przestrzenią miasta, odbywały się na Dworcu Centralnym i na schodach ruchomych przy Krakowskim Przedmieściu.

Premiera spektaklu odbędzie się w piątek 12 czerwca o godzinie 21:30 w Warszawie na dziedzińcu przy ulicy Hożej 51. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: spotkania@big-book.pl.

Tematy: , , ,

Kategoria: teatr