banner ad

Monodram Andrzeja Grabowskiego na podstawie wierszy Siergieja Jesienina do obejrzenia online na platformie TheMuBa

1 marca 2019


W niedzielę 3 marca w Teatrze Polonia Andrzej Grabowski po raz kolejny przedstawi monodram „Spowiedź chuligana. Jesienin”. Tego dnia spektakl będzie się jednak różnił od dotychczasowych: wydarzenie ma być rejestrowane w formie audiowizualnej i transmitowane na żywo w Internecie na platformie TheMuBa, mogą więc je zobaczyć wszyscy w kraju i za granicą. Co więcej, jeśli akurat w niedzielę nie zdołacie zasiąść przed monitorami, spektakl będzie dostępny jeszcze przez jakiś czas.

„Spowiedź chuligana. Jesienin” to zabarwiona czarnym humorem, poetycka opowieść o życiu artysty. Podstawą monodramu stały się wiersze jednego z największych XX-wiecznych poetów ? Siergieja Jesienina. Barwna i tragiczna biografia rosyjskiego „poety przeklętego”, wyraźnie widoczna w jego twórczości, jest niemal gotowym scenariuszem teatralnym czy filmowym. Do literackiej legendy przeszły nie tylko historie miłosne Jesienina (był wielokrotnie żonaty, w tym ze słynną tancerką Isadorą Duncan), ale i jego tajemnicza samobójcza śmierć.

Twórczość Jesienina, jak jego życie, to zderzenie przeciwności ? liryki i sarkazmu, ironii i dziecinnej naiwności, wrażliwości i okrucieństwa. Niemal sielankowe pejzaże, poczucie wolności i piękna otaczającego świata współistnieją z mrocznymi obrazami zatracenia się w pijaństwie spowodowanym rozczarowaniem życiem, depresją zwiastującą katastrofę. Poezję tę cechuje niepokojący wręcz urok.

„Jesienina nie sposób nie zrozumieć, nie sposób też nie dostrzec surowego piękna tej poezji, i to bez względu na wiek czytającego. Jesienin pisze prosto, ale jest w swej prostocie niezwykle przejmujący, prawdziwy” ? mówi Andrzej Grabowski. „’Spowiedź chuligana. Jesienin’ miała być spotkaniem starego i młodego Jesienina, czyli mnie z przeszłości ze mną obecnym”.

„Spowiedź chuligana. Jesienin” to opowieść o doświadczeniach, życiu i pracy zarówno poety, jak i aktora. Barwnym, bogatym i różnorodnym życiem zawodowym Grabowskiego także można by obdzielić kilka osób, a przecież co i rusz pojawiają się kolejne nowe filmy czy spektakle. W tym sensie Grabowski i Jesienin są do siebie podobni ? cechuje ich rozmach, głód doświadczeń, ale i subtelna melancholia. „’Jam czule chory wspomnieniem dzieciństwa’ ? tak w jednym wierszu pisze Jesienin, a ja mówię to w spektaklu. Rzeczywiście jestem 'czule chory wspomnieniem dzieciństwa'” ? mówi wprost Andrzej Grabowski. Aktor swój monodram na podstawie poezji Jesienina po raz pierwszy zaprezentował ponad ćwierć wieku temu (w 1992 roku). Nad nową, uzupełnioną w znaczenia i przefiltrowaną przez miniony czas, wersją scenariusza i inscenizacji pracował z Krzysztofem Jasińskim.

3 marca odbędzie się wyjątkowy pokaz spektaklu. Będą mogli w nim wziąć udział nie tylko widzowie z Warszawy i okolic, którzy udadzą się do Teatru Polonia, ale też Internauci w Polsce i na całym świecie. Wszystko to dzięki innowacyjnej platformie TheMuBa, której pomysłodawcą jest Borys Szyc. „Teatr online chodzi mi po głowie od kilku lat” ? opowiada Szyc. „Dzisiaj marzenia o wyjściu z teatrem w nowe czasy, do jak najszerszej publiczności, stają się faktem”. Do swojego pomysłu przekonał dziennikarza Jarosława Kuźniara oraz inwestora i miłośnika sztuki Marka Maślankę. Kupując e-bilet w TheMuBa można uczestniczyć w spektaklu na żywo i / lub mieć dostęp do nagrania przez kolejny weekend. Bonusem dla zalogowanych użytkowników są materiały pokazujące teatr, aktorów i całą produkcję od kulis.

Transmisja spektaklu „Spowiedź chuligana. Jesienin” rozpocznie się w niedzielę 3 marca o godz. 17:00.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: teatr