„Kurka Wodna” Witkacego w niedzielę na antenie radiowej Dwójki

14 czerwca 2018


Od maja radiowa Dwójka i Teatr Polski w Warszawie prezentują najważniejsze polskie dramaty powstałe po 1918 roku ? a to wszystko z okazji 100-lecia Niepodległości. Drugim przedstawieniem z cyklu „Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia” będzie „Kurka Wodna” Stanisława Ignacego Witkiewicza. Premiera w niedzielę 17 czerwca o godz. 12:00 na scenie Teatru Polskiego w Warszawie oraz na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Zapowiedziano także transmisję wideo w Internecie.

„Kurkę Wodną” Stanisław Ignacy Witkiewicz napisał w 1921 roku, jej prapremiera odbyła się rok później na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Jest to okres w twórczości Witkacego, w którym powstała większość jego sztuk, czas doskonalenia w praktyce dramatopisarskiej teorii Czystej Formy. Dramat ten podlega więc jej zasadom, chce wstrząsnąć widzem, wywołać postulowany „wstrząs metafizyczny”, a to za pomocą fabuły, jak i budowy utworu. Próba opisu sztuki może być tylko chybiona, ze względu na rozliczne zamierzone i typowe dla Witkacego nonsensowne rozwiązania fabularne. Dość powiedzieć, że tytułowa Kurka Wodna, Elżbieta Flake-Prawacka, prosi swojego kochanka Edgara Wałpora, by ten ją zastrzelił. Daje mu tym samym szansę na „wielki czyn”, który pozwoli mu uzyskać tożsamość poprzez „wielkie przekroczenie” norm. Sen miesza się z rzeczywistością, odległa przyszłość przychodzi do bohaterów dramatu za uderzeniem gongu zwiastującego nowy akt sztuki. U Witkacego wszystko jest możliwe?

W spektaklu w adaptacji i reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz zaprezentuje się gwiazdorska obsada: Anna Cieślak (Kurka Wodna ? Elżbieta Flake-Prawacka), Katarzyna Herman (Lady ? Księżna Alicja of Nevermore), Jerzy Schejbal (Ojciec ? Wojciech Wałpor), Piotr Bajtlik (On ? Edgar Wałpor), Przemysław Wyszyński (Tadeusz), Krzysztof Kwiatkowski (Drań ? Ryszard de Korbowa-Korbowski recte Maciej Witkoś), Piotr Cyrwus (Efemer Typowicz), Adam Cywka (Izaak Widmower), Antoni Ostrouch (Alfred Ewader), Adam Biedrzycki (Lokaj ? Jan Parblichenko), Marcin Kwaśny (Szpicel ? Adolf Smorgoń), Michał Rusiński (Synek ? Tadzio). Reżyseria dźwięku ? Andrzej Brzoska, współpraca ? Krzysztof Audycki, muzyka ? Patryk Zakrocki i Paweł Szamburski.

Premiera spektaklu z udziałem publiczności odbędzie się w niedzielę 17 czerwca o godz. 12:00 w Teatrze Polskim w Warszawie. Transmisję radiową będzie można wysłuchać na antenie Programu 2, natomiast transmisję wideo obejrzymy na stronie dwojka.polskieradio.pl i Facebooku Dwójki.

W ramach jubileuszowego cyklu zostaną zaprezentowane następujące dramaty: Zbigniew Herbert ? „Lalek” (1 lipca na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie); Stefan Żeromski ? „Uciekła mi przepióreczka” (23 września); Jerzy Szaniawski ? „Żeglarz” (7 października); Sławomir Mrożek ? „Garbus” (18 listopada); Tadeusz Różewicz ? „Kartoteka” (2 grudnia).

Poniżej możecie zobaczyć Annę Cieślak (na zdj.) podczas próby czytanej „Kurki Wodnej” z reżyserką Anną Wieczur-Bluszcz:

Jeśli chcielibyście zapoznać się z „Kurką Wodną” w formie tekstu, utwór jest dostępny w drugim tomie „Dramatów” Witkacego opublikowanym przez Państwowy Instytut Wydawniczy.

Tematy: , , , , ,

Kategoria: teatr