„Hamlet” z Benedictem Cumberbatchem na życzenie widzów powraca na ekrany kin!

28 lutego 2018


Po sukcesie frekwencyjnym w 2015 roku na wielki ekran powraca spektakl „Hamlet” w reżyserii Lyndsey Turner, wystawiony w Barbican Centre w Londynie. Magnesem dla kinowej i teatralnej publiczności jest kreujący rolę tytułową Benedict Cumberbatch.

Benedict Cumberbatch („Sherlock”, „Gra tajemnic”) wcielił się w tytułową rolę w wielkiej tragedii Szekspira w spektaklu wyreżyserowanym w 2015 roku przez Lyndsey Turner i wyprodukowanym przez Sonia Friedman Productions. Przedstawienie stało się najszybciej sprzedającym się wydarzeniem w historii teatru w Londynie. Wszystkie bilety na przewidywane pokazy rozeszły się, zanim jeszcze przystąpiono do prób czytanych. Spektakl był transmitowany z Barbican Theatre do kin w całej Europie i poza nią 15 października 2015 roku i pobił wszelkie rekordy popularności wśród tego typu pokazów. W Polsce w transmisji i podczas późniejszych retransmisji obejrzało go blisko 35 tysięcy widzów.

Spektakl już wtedy okrzyknięto wydarzeniem ze względu na grę aktorską i oprawę plastyczną inscenizacji, pełną rozmachu. Przedstawienie wyreżyserowała Lyndsey Turner współpracująca m.in. z West Endem, National Theatre, Royal Shakespeare Company i teatrami Broadwayu, a scenografię przygotowała Es Devlin, scenografka współpracująca także z The Metropolitan Opera („Otello” Verdiego). Od czasu premiery aktorzy, którzy wystąpili w „Hamlecie”, stali się rozpoznawalni na całym świecie m.in. dzięki udziałowi w serialu „Gra o tron”. Ciarán Hinds, wcielający się w postać Klaudiusza, stryja Hamleta, znany jest z roli Mance?a, króla za murem. Z kolei w roli Ducha Ojca Hamleta i Grabarza zobaczymy Petera Vaughana, który w „Grze o tron” zagrał mastera Aemona Targaryena.

Inscenizacja przenosi historię Hamleta w czasy nam współczesne, aby podkreślić ciągłą aktualność arcydzieła Szekspira. Stawia również duży nacisk na wątki polityczny i szpiegowski zawarte w sztuce. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie stary Hamlet, potężny król Danii, ojciec Hamleta. Koronę przejmuje jego brat Klaudiusz. Wdowa po królu, Gertruda, matka Hamleta, szybko oddaje swoją rękę uzurpatorowi. Hamlet podejrzewa stryja o spisek. Gdy kraj przygotowuje się do wojny, rozpada się książęca rodzina. Zmuszony, by pomścić śmierć ojca, a jednocześnie sparaliżowany stojącym przed nim zadaniem, Hamlet sprzeciwia się swojemu położeniu, działając wbrew rozsądkowi i bezpieczeństwu kraju.

„Hamleta” z Cumberbatchem będzie można obejrzeć 22 marca, 26 kwietnia, 27 września i 8 listopada w sieci kin Multikino w następujących miastach: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa (Ursynów, Targówek, Złote Tarasy), Wrocław (Pasaż Grunwaldzki) i Zabrze. Ponadto spektakl będą emitowany w poniższych kinach i instytucjach: 1 marca w Zduńskiej Woli (kino Ratusz), 18 marca w Wolbromiu (Dom Kultury) i Wieluniu (Wieluński Dom Kultury), 19 marca w Opolu Lubelskim (Opolanka), 22 marca w Złotoryi (Aurum), 23 i 27 marca w Toruniu (CSW Znaki Czasu), 25 marca w Poznaniu (Rialto), 25 marca w Nowym Sączu (Sokół), 27 marca w Zamościu (Centrum Kultury Filmowej Stylowy), 27 marca w Giżycku (Nowa Fala), 27 marca w Poznaniu (kino Pałacowe) oraz 28 marca w Szamotułach (Szamotulski Ośrodek Kultury).

Prezentujemy oficjalny zwiastun spektaklu „Hamlet”. Przedstawienie trwa 210 minut i będzie wyświetlane z polskimi napisami:

fot. Johan Persson

Tematy: , , , ,

Kategoria: teatr