„Aszkenazy, menel z Łodzi” – „Lampiony” Katarzyny Bondy trafiły na deski teatru!

11 stycznia 2017


Adaptacja teatralna ponad 600-stronicowej książki to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza gdy jest to wielowątkowa, pełna barwnych postaci powieść z wartką akcją ? jak „Lampiony” Katarzyny Bondy. Robert Latusek, łódzki aktor i scenarzysta, podjął się tego zadania i sprawił, że Mała Scena Teatru im. Stefana Jaracza na godzinę staje się żywą materią ? miejskim organizmem z całą jego złożonością, dwuznacznością i tajemniczością. „Aszkenazy, menel z Łodzi”, monodram na podstawie bestsellerowych „Lampionów”, będzie można oglądać przez cały rok 2017.

Mroczny klimat Łodzi, nieobliczalny podpalacz, osobliwi mieszkańcy i tajemnicze podziemia ? takie są „Lampiony” Katarzyny Bondy. Autorka zwodzi misternie skonstruowaną fabułą i doprowadza do zaskakującego finału. Czerpie z lokalnego kolorytu i zasłyszanych opowieści. Pokazuje nieznane oblicze miasta ? pełnego dysonansów ? które posiada jedyny w swoim rodzaju mroczny urok i zagadkową historię. Nikt tak do tej pory nie opisał Łodzi ? zapomnianego miejsca z charakterem, na wskroś wielokulturowego, pięknego i pociągającego w swej brzydocie.

Robert Latusek wydobywa z „Lampionów” ich esencję. Za sprawą oryginalnej scenografii, sugestywnej gry świateł, subtelnej symboliki, a przede wszystkim doskonałej gry aktorskiej spektakl przenosi widza do świata, który jest przecież doskonale znajomy, a mimo to skrywa wiele sekretów. Kim jest tajemniczy podpalacz? Jaką ma wizję? Co takiego ma w sobie Łódź, że wzbudza tak silne emocje? Czy to miejsce wymaga oczyszczenia? „Aszkenazy, menel z Łodzi” to wycieczka do mrocznego umysłu miasta, w którym ukryte są najgłębsze lęki, ale też i największe pragnienia jego mieszkańców, składające się na niesamowitą opowieść ? wyraziście oddaną przez Roberta Latuska.

„Łódź jest właśnie taka, jak ta opisana w kryminale. A za największą wartość książki uważam ludzkie portrety, dokładnie tacy są łodzianie. Wymyślona przez Bondę fabuła jest tak wysoce prawdopodobna, że w czasie czytania książki niejednokrotnie zadawałem sobie pytanie, czy to aby na pewno fikcja literacka. Jak dla mnie majstersztyk! Po przeczytaniu 'Lampionów’ nie miałem żadnych wątpliwości ? to jest materiał na scenę, dokładnie czegoś takiego szukałem. Dzieje się, są mięsiście skrojone postaci, jest tajemnica i, co chyba najważniejsze, jest wyrazisty konflikt!” – mówi o pracy nad monodramem Robert Latusek.

Spektakl bardzo spodobał się samej Katarzynie Bondzie. „Robert nałożył na 'Lampiony’ swoją wrażliwość, znajomość przestrzeni sceny, wybrał kluczowe teksty z książki, dialogi i postaci. Byłam wprost zachwycona, jak się przeistaczał na scenie: z bombera w kibola, był też nieuczciwym developerem, menelem, mordercą, a także narratorem, który przypomniał nam o Saszy Załuskiej. Obserwowanie tych przemian, gra aktorska ? to było coś zachwycającego” – mówiła pisarka po premierze monodramu. „Przyznam, że byłam sceptyczna. Jak bowiem można tak wielowątkową opowieść skondensować do kilku kluczowych scen. Można! I udało się genialnie! Po spektaklu Roberta żegnał huragan braw. Owacja na stojąco była w stu procentach zasłużona!”

Spektakl na podstawie „Lampionów” powstał w ramach projektu „Nie czekamy-gramy”, który ma na celu wzmocnić indywidualne działania aktorów, wynikające z ich zainteresowań i poszukiwań twórczych. Roberta Latuska, aktora łódzkiego Teatru Jaracza, poznaliśmy jako fana powieści kryminalnych i twórcę adaptacji. „Aszkenazy, menel z Łodzi” nie jest jego debiutem ? Latusek jest autorem scenariuszy popularnych seriali , m.in. „Na Wspólnej”, „Samo życie”, „Tancerze”, „Galeria”, „Życie nad rozlewiskiem”. Realizatorami spektaklu są pracownicy Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi: Grzegorz Nowak (aranżacja przestrzeni, kostiumy), Olaf Makiewicz (światła, multimedia), Waldemar Osiecki (muzyka, dźwięk) i Marta Baraszkiewicz (inspicjent, sufler).

Najbliższe spektakle: 11, 12, 13, 14, 15 stycznia oraz 10, 11, 12 lutego 2017 na Małej Scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Bilety do nabycia w kasie teatru i online.

Tematy: , , , ,

Kategoria: teatr