Superprodukcja Audioteki na podstawie „Zbrodni i kary” z plejadą gwiazd oraz muzyką Mikołaja Trzaski i obrzędowymi pieśniami prawosławia

8 stycznia 2021

Dostojewskiego zawsze warto czytać… lub słuchać. Audioteka wypuściła właśnie swoją najnowszą superprodukcję zrealizowaną na podstawie powieści „Zbrodnia i kara”. Znanym aktorom towarzyszy oryginalna muzyka w wykonaniu m.in. Mikołaja Trzaski i Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej Katapetasma.

Najsłynniejszą powieść Fiodora Dostojewskiego w tłumaczeniu J.P. Zajączkowskiego interpretują m.in. Adam Ferency (narrator), Jędrzej Hycnar (Raskolnikow), Ewa Szykulska (lichwiarka), Mateusz Damięcki (Razumichin), Karolina Gorczyca (Dunia Raskolnikow) i Rafał Zawierucha (Lebieziatnikow). Audiobook wyreżyserował Dariusz Błaszczyk, który zrealizował już dla Audioteki „Mistrza i Małgorzatę” oraz „Łamacza szyfrów”.

Historia Raskolnikowa, młodego studenta prawa, który postanawia zamordować starą lichwiarkę, wymagała ścieżki dźwiękowej, która odpowiednio odda stan umysłu głównego bohatera. Za muzykę do „Zbrodni i kary” odpowiada słynny polski saksofonista i klarnecista Mikołaj Trzaska.

„Od samego początku chciałem, żeby kompozytorem tej dźwiękowej ilustracji był Mikołaj Trzaska” – zdradza reżyser Dariusz Błaszczyk. „Czułem, że dobrze odda tę gęstą atmosferę psychiczną w głowie Raskolnikowa: na pograniczu obłędu, gorączkowej halucynacji, a momentami nawet psychodelii”.

Tropy muzyczne do „Zbrodni i kary” idą dwiema ścieżkami. Na pierwszą składają się nagrania obrzędowe i tradycyjne z kręgu kultury rosyjskiego prawosławia. Są one w dużej mierze wokalne – żeńskie (Maniucha Bikont i Tania Sopiłka) oraz męskie (Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej Katapetasma). „Nagraliśmy kilka pieśni obrzędowych i ludowych, ale przede wszystkim improwizacje wokalne na szeroko pojętych motywach rosyjskich z udziałem Mikołaja Trzaski na klarnecie” – wyjaśnia reżyser.

Drugie nagranie było improwizowaną sesją wybitnych muzyków awangardowych: Michała Górczyńskiego (klarnet basowy i kontrabasowy), Jacka Mazurkiewicza (kontrabas i elektronika), Pawła Szpury (perkusjonalia, semantron). Sam Trzaska zagrał na klarnecie basowym. Efektem tej sesji jest kilkanaście improwizowanych obrazów muzycznych inspirowanych bohaterami powieści Dostojewskiego.

Nowa produkcja Audioteki będzie emitowana w sześciu częściach począwszy. Pierwsza jest już dostępna bezpłatnie dla subskrybentów usługi Audioteka Klub. Kolejne części będą pojawiały się w każdy kolejny czwartek.

Poniżej możecie obejrzeć filmowy zwiastun nakręcony do „Zbrodni i kary”:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: słuchowiska