banner ad

„Przeminęło z wiatrem” przeniesione do Polski lat 80. Słuchowisko na podstawie konspektu Łukasza Orbitowskiego i scenariusza Aleksandry Zielińskiej

14 września 2020

Storytel wypuściło słuchowisko inspirowane klasyczną powieścią „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell. Fabuła została przeniesiona do Polski czasów wielkiego historycznego zgiełku lat 1981-1993. Autorem koncepcji słuchowiska jest Łukasz Orbitowski, a scenariusz napisała Aleksandra Zielińska.

„Przeminęło” to historia o miłości (również tej niespełnionej), buncie, ale także o stracie, widziana oczami głównej bohaterki, Róży, w którą wciela się Justyna Wasilewska. Bohaterowie prowadzą „prawdziwe, dorosłe życie” i na swój sposób odnajdują się w szarej Polsce. Wszyscy zderzają się z brutalnym czasem stanu wojennego, w którym świat każdego wywraca się do góry nogami.

„Fabuła została oparta na powieści 'Przeminęło z wiatrem’ – wciąż mamy dobrze znaną Scarlett (Różę) i Retha (Roberta), ale 'przenosimy’ fabułę w polskie realia. Zaczynamy w 1981 roku, tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego. Pokazujemy Polskę w momencie, gdy niektórzy walczyli z systemem, a inni byli mu wierni” – mówi autorka scenariusza, Aleksandra Zielińska.

Produkcję Storytel wyreżyserowała Maria Sadowska, a swoich głosów bohaterom użyczyli utalentowani młodzi aktorzy, w tym: Justyna Wasilewska, Tomasz Włosok, Mateusz Banasiuk, Maria Dębska i Józef Pawłowski. Towarzyszą im doświadczone głosy m.in. Agaty Kuleszy, Cezarego Pazury, Danuty Stenki czy Wojciecha Manna. Z okazji premiery słuchowiska przygotowano zwiastun w formie krótkometrażowego, czarno-białego filmu, który można obejrzeć poniżej.

„Film pokazuje studniówkę z 1981 roku, czyli ostatni dla bohaterów moment beztroski przed wybuchem stanu wojennego. Udało nam się do jego realizacji zaprosić Michała Marczaka jako reżysera i Łukasz Żala, który był odpowiedzialny za zdjęcia. Film miał premierę na piątkowej gali otwarcia tegorocznego Festiwalu Mastercard Off Camera. Dodatkowo, aby zabrać naszego użytkownika wyobraźnią do świata lat 80., postawiliśmy na klasyki rocka z tamtej dekady, a numer 'Byłaś serca biciem’ Andrzeja Zauchy wypuszczamy w świat w nowej, świeżej aranżacji autorstwa Igora Nikiforowa oraz w wykonaniu Króla, niezwykłego artysty. Mamy nadzieję, że będzie to uczta dla wyobraźni naszych użytkowników z wielu powodów” – mówi Jakub Barzak ze Storytel.

Nowy aranż „Byłaś serca biciem” otwiera playlistę przygotowaną przez Storytel we współpracy z Tidal. Składankę z wykorzystanymi w słuchowisku utworami, a także z innymi flagowymi przebojami lat 80., można posłuchać tutaj.

„Przeminęło” jest już dostępne do wysłuchania w aplikacji Storytel. Nowi użytkownicy mogą skorzystać z 14-dniowego bezpłatnego okresu próbnego.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: słuchowiska