banner ad

Powstała superprodukcja audio „2061: Odyseja kosmiczna” na podstawie książki Arthura C. Clarke’a. W roli głównej Krystyna Czubówna

24 czerwca 2021

Gratka dla fanów fantastyki naukowej, ale również tych, którym bliższe zdają się być tematy podróży, nowoczesnych technologii czy nierozwikłanych zagadek. Audioteka wypuściła superprodukcję audio „2061: Odyseja kosmiczna” z Krystyną Czubówną w roli głównej.

„2061: Odyseja kosmiczna” to kontynuacja cyklu fantastycznonaukowego autorstwa Arthura C. Clarke’a, w którym ukazały się wcześniej „2001: Odyseja kosmiczna” i „2010: Odyseja kosmiczna”. Profesor Heywood Floyd, uczestnik wydarzeń na Księżycu sprzed 60 lat, udaje się w kolejną podróż, za swój cel obierając przelatującą Układ Słoneczny kometę Halleya. Heywood odbywa również wyprawę wewnątrz siebie, spotykając na swojej drodze znane postaci, które pomagają mu w odkryciu istoty i sensu życia. Tajemnicza oprawa dzieła, przepełniona echem powieści fantasy i niesamowitymi dźwiękami, pozwoli odbiorcy wyobrazić sobie podróż w nieznane zakątki wszechświata. Spoiwem kosmicznej wyprawy i zaciekawionego odbiorcy jest narratorka superprodukcji. Tę rolę pełni Krystyna Czubówna.

„Na pewno spotkają państwa przyjemności i może też trochę zaskoczeń. Jak sam Clarke mówi w swoich przedmowach – to jest tetralogia, ponieważ postaci, tematy i miejsca są te same. Te cztery części mają wiele wspólnego i są spójne. Jednak nie oznacza to, że są jednorodne i każdą z nich można odczytywać osobno. Powieść pana Clarke’a to rodzaj przedstawienia życia po życiu, jestem w stanie sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać ciąg dalszy naszego istnienia, ale jest to raczej niesłychanie optymistyczna wizja” – mówi Krystyna Czubówna.

Reżyserem zarówno dwóch poprzednich części, jak i najnowszej produkcji Audioteki, został Grzegorz Gutkowski. W rolach głównych usłyszymy takich aktorów, jak Mirosław Zbrojewicz, Tomasz Sapryk, Michał Żurawski, Adam Ferency czy Marek Barbasiewicz

Trzecia część powieści to wiele godzin przygotowań zarówno aktorów, realizatorów, jak i reżysera. Mimo wspólnych mianowników, które na nowo przyciągają uwagę słuchacza i pozwalają mu doświadczyć pewnej powtarzalności historii, należy pamiętać, że każda z historii wchodzących w skład „Odysei kosmicznej” jest odrębnym dziełem. Różnice pomiędzy nimi wynikają z odmiennego charakteru, dynamiki oraz roli postaci drugoplanowych.

„Tym, co zdecydowanie różni poszczególne części pod względem realizacyjnym, są proporcje między narracją a scenami dialogowymi. W pierwszej części dominują plastyczne 'opisy przyrody’, wspaniale przedstawione nam przez niezawodną Krystynę Czubównę. Dialogów jest tu niewiele, przeważa barwna narracja wspomagana hipnotyczną muzyką. W kolejnych częściach aktorzy znacznie częściej dochodzą do głosu, jest dużo więcej postaci i dialogów. We wszystkich częściach występują Mirosław Zbrojewicz jako Heywood Floyd, Dawid Ogrodnik jako David Bowman i Robert Jarociński w roli HAL-a” – komentuje reżyser superprodukcji, Grzegorz Gutkowski.

Superprodukcja „2061: Odyseja kosmiczna” jest już dostępna w Audiotece. Poniżej możecie posłuchać samego początku:

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: słuchowiska