„Pigmalion” George’a Bernarda Shawa w scenerii swingującego Londynu. Powstał pierwszy polski audiomusical

2 listopada 2020

Teatr Muzyczny Roma we współpracy z Audioteką stworzył pierwszy audiomusical w Polsce. „Jestem Kim Chcesz” to historia oparta na motywach „Pigmaliona” George’a Bernarda Shawa i przeniesiona do swingującego Londynu lat 60.

Audiomusical zrealizowany przez artystów Teatru Muzycznego Roma to z jednej strony bardzo dobrze znana historia z „Pigmaliona” George’a Bernarda Shawa, z drugiej wibrujący energią i bardzo współczesnym przesłaniem musical. Profesor fonetyki Henry Higgins twierdzi, że dzięki lekcjom muzyki, wymowy i dobrych manier każda osoba jest w stanie wejść na towarzyskie salony. Zakład z przyjacielem doprowadza do eksperymentu na żywej osobie – młodej, krzykliwej i wulgarnej kwiaciarce.

„Pigmalion” porusza wciąż aktualny problem podziałów społecznych i polaryzacji poglądów. „To prosty komunikat – 'chcę żebyś myślał i mówił tak, jak ja’. Shaw obnaża ten mechanizm i ze wspaniałą lekkością drwi zarówno z naiwnych aspiracji, jak i snobistycznych urojeń” – mówi Bartosz Szpak, reżyser musicalu, autor libretta i tekstów piosenek. Jak dodaje, nie chciał zwyczajnie przenieść akcji do roku 2020, dlatego wybrał lata 60. i swingujący Londyn. Z rewolucją obyczajową, społeczną i kulturalną doskonale korespondującą z bieżącymi problemami i kryzysem wartości.

Na potrzeby musicalu powstała zupełnie zupełnie nowa muzyka. Kompozytorką i producentką muzyki jest Marta Zalewska – wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i autorka tekstów. „Starałam się stworzyć utwory, które oddadzą klimat i estetykę tamtego bardzo inspirującego okresu w muzyce i sztuce” – komentuje Zalewska. „We współpracy z Błażejem Domańskim, odpowiedzialnym za miks i mastering, użyliśmy mikrofonów, wzmacniaczy i instrumentów z epoki. Wszystkie utwory nagraliśmy na taśmę. Dzięki temu uzyskaliśmy analogowe brzmienie, na którym mi zależało” – wyjaśnia.

W audiomusicalu zagrali artyści związani z Teatrem Muzycznym Roma, m.in Marta Masza Wągrocka, Wojciech Paszkowski i Adam Krylik. W rolę narratora wcielił się Krzysztof Banaszyk. „Audiomusical to zupełnie nowy format, coś, czego do tej pory jeszcze nie było. Jestem przekonany, że efekt końcowy będzie fantastyczny, bo talent naszych artystów gwarantuje sukces, czego dowodzą produkcje na deskach Teatru Muzycznego Romy, w których występują. To nasz pierwszy wspólny projekt z Audioteką i mam nadzieję, że będą kolejne” – mówi Wojciech Kępczyński, dyrektor naczelny Romy.

Audiomusical jest dostępny od 2 listopada w Audiotece – bezpłatnie w odcinkach dla subskrybentów Audioteka Klub oraz od razu w całości płatnie. Poniżej możecie posłuchać pierwszych 18-minut spektaklu.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: słuchowiska