banner ad

Kulesza, Ostaszewska, Więckiewicz i Stuhr w słuchowisku na podstawie „Boga mordu” Yasminy Rezy

15 marca 2021

Audioteka wypuściła superprodukcję audio na podstawie „Boga mordu” Yasminy Rezy. Sztukę 10 lat temu zekranizował Roman Polański pod tytułem „Rzeź”. W realizacji najnowszego słuchowiska wzięli udział znani polscy aktorzy: Agata Kulesza, Maja Ostaszewska, Robert Więckiewicz i Maciej Stuhr.

„Bóg mordu” opowiada o z pozoru niewinnym spotkaniu dwóch paryskich par w mieszkaniu jednej z nich. Chodzi o wyjaśnienie bójki, do której doszło pomiędzy synami obydwu małżeństw. Spotkanie szybko zaczyna wymykać się spod kontroli – w grę zaczynają wchodzić kwestie klasowe, prywatne poglądy, głęboko skrywane tajemnice i lęki. Stopniowo rozmowa przeradza się w otwarty konflikt, który doprowadza do nieoczekiwanego finału.

Komedia „Bóg mordu” jest uznawana przez publiczność i krytykę za najlepszy tekst Yasminy Rezy, francuskiej aktorki i dramatopisarki. Sztuka była wielokrotnie wystawiana na scenach najbardziej prestiżowych teatrów, m.in. w Berliner Ensemble, na West Endzie, Broadwayu czy w Teatrze 6.piętro, zdobyła też szereg nagród teatralnych. Na jej podstawie Roman Polański nakręcił głośny film „Rzeź”. W Polsce tekst ukazał się w wydaniu książkowym nakładem Wydawnictwa Sonia Draga.

Teraz przyszedł czas na zrealizowanie wersji audio dzieła Yasminy Rezy. „Boga mordu” posłuchamy w wykonaniu Agaty Kuleszy, Mai Ostaszewskiej, Macieja Stuhra i Roberta Więckiewicza. W rolę narratora wcielił się Wiktor Zborowski. „’Bóg mordu’ to fantastyczny tekst opowiadający o hipokryzji, rozterkach klasy średniej, poczuciu wyższości i kompleksach” – mówi Maja Ostaszewska, odtwórczyni roli Annette Reille. „Jak to zwykle bywa: intencje to jedno, a realizacja tych intencji to drugie. Mamy tu do czynienia z bardzo poważnym konfliktem racji – zarówno pomiędzy dwoma małżeństwami, jak i wewnątrz nich” – dodaje Robert Więckiewicz.

„Yasmina Reza pokazuje nas, ludzi, w naszych codziennych podłościach. Świat, który obserwujemy w mediach, to świat wielkiej polityki, katastrof, tragedii… Patrzymy na to i myślimy: to mnie nie dotyczy, co takiego może mnie spotkać. Okazuje się, że w codzienności, w kontakcie z sąsiadami, kolegami naszych dzieci czy znajomymi ujawniają się często nasze niekontrolowane instynkty, nieprzemyślane reakcje, nieugruntowane sądy – a to może prowadzić do małych katastrof w naszych małych światach. Jest nad czym pracować” – komentuje Waldemar Raźniak, reżyser wersji audio „Boga mordu”.

Zdaniem Agaty Kuleszy, która wcieliła się w Véronique Houllié, Yasmina Reza napisała tekst niezwykle uniwersalny i aktualny. Dowodem na to jest fakt, że „Bóg mordu” wystawiany jest od tylu lat na całym świecie i wciąż się do niego wraca. „Często musieliśmy przerywać nagranie, bo śmialiśmy się z siebie nawzajem. W studiu siedzieliśmy naprzeciwko siebie – ja i Robert Więckiewicz jako jedno małżeństwo, Maciej Stuhr i Maja Ostaszewska jako drugie. Postaci, w które się wcieliliśmy są bardzo niejednoznaczne, każda przechodzi przemianę, powoli odkrywają prawdziwe twarze. To bardzo aktorski tekst, dlatego cieszę się, że zagraliśmy go na żywo, widząc się nawzajem i mogąc spontanicznie reagować. Mam nadzieję, że słuchacze będą bawili się tak samo dobrze podczas słuchania, jak my podczas nagrywania” – mówi aktorka.

„W pracy z tą czwórką dostrzegłem przede wszystkim to, z czego wszyscy powoli zdajemy sobie dzisiaj sprawę: że mamy w Polsce aktorów i aktorki absolutnie światowej klasy” – zauważa Waldemar Raźniak. „Wielu wspaniałych aktorów amerykańskich czy brytyjskich nie znalibyśmy, gdyby nie prymat języka angielskiego w tzw. kulturze popularnej. Ciężko sobie wyobrazić, że język polski miałby zdominować nagle świat, ale słuchając tego słuchowiska można odnieść wrażenie, że ten materiał jest nie tylko inny od wcześniejszych wersji, ale pod wieloma względami bogatszy. To dowodzi wielkości naszych aktorów” – chwali reżyser.

Superprodukcja „Bóg mordu” dostępna jest w aplikacji Audioteki zarówno w regularnej sprzedaży, jak i w subskrypcji Audioteka Klub. Poniżej możecie posłuchać samego początku słuchowiska.

Okładka książkowego wydania „Boga mordu” Yasminy Rezy, które ukazało się w Polsce nakładem Wydawnictwa Sonia Draga z okazji premiery ekranizacji w reżyserii Romana Polańskiego:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: słuchowiska