banner ad

Audioteka zrealizowała audiomusical na podstawie „Alicji w Krainie Czarów”

1 czerwca 2021

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych klasyków literackich doczekał się audiomusicalu. Najnowsza superprodukcja Audioteki – „Przygody Alicji w Krainie Czarów” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego – utrzymana jest w tajemniczym i surrealistycznym tonie oryginału. W obsadzie znaleźli się m.in. Zuza Jabłońska, Mateusz Damięcki, Agata Kulesza, Zbigniew Zamachowski czy Agata Buzek.

Audiomusical „Przygody Alicji w Krainie Czarów” skierowany jest zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Wawrzyniec Kostrzewski, ceniony reżyser teatralny i radiowy, przygotował dla słuchaczy wiele niespodzianek, poczynając od psychodelicznej kreacji świata Alicji, przez oryginalne wykonania utworów muzycznych, po wybór aktorów, wcielających się w kolejne postaci.

Lektura znana większości z lat dziecięcych opowiada historię Alicji, która uciekając przed codziennością, śni o wymyślonym przez siebie świecie. Bohaterka w trakcie podróży po krainie czarów spotyka na swojej drodze wiele postaci. Jedną z nich jest Królowa Kier odgrywana w superprodukcji przez Agatę Kuleszę.

„Moja rola nie należy do najbardziej lubianych, jednak mimo to, starałam się znaleźć w Królowej Kier cechy, które mogłabym uznać za pozytywne. Nie było to łatwe! Królowa Kier to bohaterka, która mocno stąpa po ziemi i zdecydowanie nie patrzy na świat przez różowe okulary. Jako jedyna w całej powieści widzi krainę taką, jaka jest, bez ubarwiania i mistycyzmu. Zachowanie królowej konfrontuje Alicję ze światem dorosłych, pokazuje bohaterce, że życie to nie tylko marzenia na jawie, w których główne role odgrywają życzliwe charaktery. To również mierzenie się z codziennymi problemami, odrębną perspektywą, a czasami uporem drugiej strony. Alicja przypomina mi każdego z nas w momencie przekraczania niewidzialnej granicy między dziecięcością a światem dorosłych. Ponadczasowość prawd, które płyną z powieści Lewisa Carolla powinna być znana przez każdego” – powiedziała Agata Kulesza.

Główną rolę w „Przygodach Alicji w Krainie Czarów” otrzymała młoda piosenkarka Zuza Jabłońska, która specjalnie na potrzeby produkcji nagrała singiel „Znikam”.

„Kiedy zostałam zaproszona przez reżysera Wawrzyńca Kostrzewskiego do zagrania roli Alicji, wiedziałam, że pokocham tę lekturę na nowo. W postaci głównej bohaterki widzę siebie, ciekawą świata, ale jednocześnie ostrożną i rozważną, czasami zagubioną. Tak jak Alicja podążam za swoimi marzeniami i realizacją wyznaczonych celów. Alicja spotyka na swojej drodze wielu bohaterów, a każdy z nich dzieli się z nią osobistymi przemyśleniami dotyczącymi życiowych wyborów, których przyszło im dokonać” – powiedziała Zuza Jabłońska.

Za oprawę muzyczną superprodukcji Audioteki odpowiada studio Universal Music Polska. W projekt zaangażował się duet kompozytorsko-producencki Patryk Komór i Dominik Buczkowski-Wojtaszek, który w tym roku uzyskał nominację do Fryderyków.

„Muzyka, którą stworzyliśmy, oddziałuje na wszystkie zmysły słuchacza. Przenosi do zupełnie innej, magicznej przestrzeni. Jest odważnym połączeniem słowiańskich melodii z trapowym brzmieniem oraz elementami muzyki filmowej. Każdy utwór jest samodzielną historią wypełnioną magią i metaforami. Wszystkie razem tworzą pełną opowieść. Nastrój malujemy różnymi barwami, od głębokich czerni słyszalnych w sekcji rytmicznej po jasne, anielskie glosy. Zależało nam, aby świat 'Alicji w Krainie Czarów’ mógł całkowicie pochłonąć słuchacza i nie pozostawić go obojętnym” – podkreślają twórcy.

Audiomusical jest dostępny zarówno w abonamencie Audioteka Klub, jak i w regularnej sprzedaży. Poniżej możecie posłuchać samego początku tej produkcji.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: słuchowiska