Tuomas Holopainen z Nightwish wydaje płytę inspirowaną „Życiem i czasami Sknerusa McKwacza”

3 grudnia 2013

Życie i czasy Sknerusa - płyta
Tuomas Holopainen, klawiszowiec i kompozytor większości piosenek fińskiego zespołu metalowego Nightwish, spędził większość tego roku pisząc i produkując solowy album oparty na kultowym komiksie Dona Rosy „Życie i czasy Sknerusa McKwacza”. Płyta ukaże się w kwietniu 2014 roku.

„To jest spełnienie się mojego wieloletniego marzenia” – powiedział Holopainen. „A także hołd oddany jednemu z najlepszych autorów opowieści naszych czasów”.

Wprawdzie płyty inspirowane literaturą to nic nowego, jednak niektórych może zadziwić, cóż takie łączy muzyka metalowego z komiksami dla dzieci Disneya? Otóż Holopainen od lat jest wielkim miłośnikiem Kaczora Donalda i spółki. W swoim domu w Kitee ma nawet pokój tematyczny poświęcony Disneyowi. Zaś „Życie i czasy Sknerusa McKwacza” to bodaj najlepszy komiks, jaki kiedykolwiek powstał w uniwersum Disneya, prawdziwa biblia dla fanów kaczych opowieści. Wydane w Polsce przez Egmont dzieło Dona Rosy to zebrana w kilkunastu rozdziałach, epicka opowieść o życiu młodego Sknerusa McKwacza, który opuszcza rodzinną Szkocję, by zdobyć prawdziwą fortunę. Przemierzając wody Missisipi, badlandy Dzikiego Zachodu i biorąc udział w gorączce złota nad Klondike młody Sknerus napotyka znane postacie historyczne i stawia czoła niezliczonym przeszkodom, spełniając swój American Dream.

Od kiedy tylko Tuomas Holopainen przeczytał komiks Rosy prawie 20 lat temu, stał się jego wielkim miłośnikiem. Już w 1999 roku myślał o nagraniu ścieżki dźwiękowej inspirowanej przygodami Sknerusa McKwacza, pomysł udało się zrealizować jednak dopiero teraz.

Album zatytułowany „The Life and Times of Scrooge” będzie zawierał 10 utworów, które trwają razem około 60 minut. Sama muzyka przypominać ma soundtracki filmowe z klasycznymi i folkowymi dodatkami. Zgodnie z zapowiedziami powinna się spodobać fanom Vaughana Williamsa, Michaela Nymana, Jamesa Newtona Howarda i Enyi. Za aranżację orkiestrową odpowiada Pip Williams, znany już ze współpracy z Holopainenem przy płytach Nightwish.

Gościnnie na płycie pojawi się wielu muzyków, wliczając w to Londyńską Orkiestrę, angielski chór The Metro Voices i czterech wokalistów: Alana Reida, Johannę Kurkelę, Johannę Iivanainen i Tony’ego Kakko. Album nagrywano pomiędzy kwietniem a październikiem, najpierw w londyńskim Angel Studios, a potem w różnych miejscach w Szkocji i Finlandii.

Oprawę graficzną do albumu zgodził się przygotować osobiście Don Rosa. Pierwszy singiel będzie nosił tytuł „A Lifetime of Adventure”. Klip promujący nagranie pojawi się na początku 2014 roku. Premiera płyty zapowiedziana została na kwiecień 2014.

Na zdjęciu poniżej autor komiksu Don Rosa oraz Tuomas Holopainen:

Rosa Holopainen

A oto okładki polskiego wydania „Życia i czasów Sknerusa McKwacza”:

Życie i Czasy Sknerusa

fot. Mika Jussila

Tematy: , , , ,

Kategoria: muzyka