banner ad

Monika Borzym zapowiada płytę z utworami do wierszy Anny Świrszczyńskiej

26 czerwca 2017


28 lipca do sprzedaży trafi płyta wokalistki jazzowej Moniki Borzym nagrana do poruszających tekstów poetki Anny Świrszczyńskiej. W realizacji albumu gościnnie wzięli udziałem m.in. Wojciech Waglewski i gitarzysta jazzowy John Scofield.

Album ukaże się nakładem Muzeum Powstania Warszawskiego. W ramach corocznego cyklu projektów muzycznych pod hasłem „Pamiętamy ’44” tworzone są dzieła artystyczne podejmujące temat wydarzeń sierpnia i września 1944 roku. Jako że Anna Świrszczyńska uznawana jest za ważny głos okresu powstania warszawskiego (wzięła zresztą w nim udział jako sanitariuszka), to jej twórczość będzie stanowić bazę kolejnego przedsięwzięcia. Na albumie zatytułowanym „Jestem przestrzeń” znajdzie się 12 kompozycji napisanych do wierszy poetki, które wykona Monika Borzym ? ceniona wokalistka jazzowa młodego pokolenia.

Wybrane na płytę teksty pokazują, jak „przestrzenną” osobowością była Anna Świrszczyńska ? czujną na otaczającą ją rzeczywistość, wrażliwą, empatyczną, a jednocześnie świadomą swojego losu i czasu, w jakim dane było jej żyć. Wyboru wierszy na płytę dokonała reżyserka Agnieszka Glińska. „Wiersze z płyty układają się w opowieść o przestrzeni wolności w człowieku i o samostanowieniu, i to było dla nas bardzo pociągające. Wierzę głęboko, że taki projekt jak ten otworzy w odbiorcach pokłady wrażliwości, których na co dzień nie używają, i nazwie myśli, których sami nie potrafią nazwać” ? mówi Glińska.

Muzykę do wierszy Anny Świrszczyńskiej skomponował pianista Mariusz Obijalski. Na płycie znajdą się także niespodzianki ? w jej nagraniu wzięli udział goście specjalni: John Scofield, jeden z najwybitniejszych gitarzystów w historii jazzu, Wojciech Waglewski, lider zespołu Voo Voo, którego będzie można usłyszeć w przejmującym duecie z Moniką Borzym, i Mitchell Long ? „czarodziej gitary” ? amerykański muzyk, specjalista od jazzu, bluesa i world music.

Premiera albumu zaplanowana jest na 28 lipca. Tego samego dnia o godz. 21:00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się uroczysty koncert, podczas którego Monika Borzym wraz z towarzyszącym jej zespołem wykona premierowo materiał z płyty. Bilety w cenie 20 złotych można nabyć on-line, a także w kasie muzeum przed koncertem.

[am]
fot. Maksym Rudnik

Tematy: , , , , ,

Kategoria: muzyka