Gavilán Rayna Russom z LCD Soundsystem nagrała solową płytę inspirowaną „Lewą ręką ciemności” Ursuli K. Le Guin

20 listopada 2019


Gavilán Rayna Russom, transdyscyplinarna artystka najbardziej znana z gry na syntezatorach w zespole LCD Soundsystem, wydała właśnie swój pierwszy album solowy zatytułowany „The Envoy”. Płyta powstała z inspiracji powieścią „Lewa ręka ciemności” autorstwa Ursuli K. Le Guin.

Gavilán Rayna Russom mówi, że po tym, gdy odkryła swoją tożsamość płciową, wróciła do literatury science fiction, którą uwielbiała w młodości, i zdała sobie sprawę, jak bardzo te historie odnosiły się do tego, kim jest teraz. „Science fiction to pozwolenie i zachęta, aby nie pasować do konwencjonalnych norm społecznych” ? mówi.

Szukając pomysłu na projekt, który mogłaby zrealizować z okazji oficjalnej zmiany nazwiska, myślami ciągle wracała do jednej książki: opublikowanej w 1969 roku „Lewej ręki ciemności” Ursuli K. Le Guin. Akcja powieści rozgrywa się na egzotycznej planecie, której mieszkańcy są hermafrodytami. Ich płciowość objawia się wyłącznie w okresie godowym, który przechodzą co miesiąc. U par kochanków wykształcają się wtedy cechy płciowe kobiece bądź męskie.

„’Lewa ręka ciemności’ bardzo dokładnie i wyczerpująco przedstawia całkowicie odmienną koncepcję płci, która wydaje się zupełnie realna” ? komentuje artystka. „Ta powieść jest bardzo gęsta. Le Guin niesamowicie szczegółowo opisuje miejsca, ludzi i doświadczenia. Na myśl przychodzi mi poezja, gdzie autor próbuje po prostu nadać formę danej energii i chwili. Ta książka jest pełna takich ekscytujących chwil. Wchłonęłam to wszystko. Potem, gdy przystąpiłam do tworzenia utworów, wyszło to ze mnie na różne sposoby”.

„The Envoy” to płyta prawie w całości instrumentalna, a zatem inspiracje „Lewą ręką ciemności” Ursuli K. Le Guin znajdują odbicie na poziomie duchowym, czy też dźwiękowym. Już jednak tytuły niektórych utworów powinny wydać się znajome czytelnikom książki, chociażby „Kemmer” (tak nazywał się okres godowy w „Lewej ręce ciemności”) czy „Winter” (z ang. Zima, w ten sposób nazywano planetę Gethen). Można więc potraktować ją jako podkład dźwiękowy do lektury powieści.

„The Envoy” ukazał się na płycie winylowej i w formacie cyfrowym nakładem wytwórni Ecstatic Recordings. Gavilán Rayna Russom udostępniła jednak też całą zawartość płyty na swoim kanale na Youtube. Poniżej możecie wysłuchać wszystkich utworów w tej samej kolejności, co na albumie:

1. „Changelings in the Human”:

2. „Kemmer”:

3. „Envoy”:

4. „Place Inside the Blizzard”:

5. „Strength Out of the Dark”:

6. „Center of Time”:

7. „I Bleed I Weep I Sweat”:

8. „Discipline of Presence”:

9. „Winter”:

[am]
fot. Gavin Rayna Russom
źródło: Ecstatic Recordings, Them

Tematy: , , ,

Kategoria: muzyka