Żywe kadry przemienione w obrazy. Twórcy ekranizacji „Chłopów” pokazali, jak powstają finalne ujęcia, zbierają też na agregat prądu dla swoich animatorów z Ukrainy

16 grudnia 2022

Od 2020 roku trwają pracę nad nowym filmem w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana nominowanych do Oscara za „Twojego Vincenta”. „Chłopi” na podstawie powieści Władysława Reymonta również mają być animacją, a prace nad produkcją trwają m.in. w Kijowie, gdzie ukraińscy artyści malują kadry w czasie dostaw prądu. Producenci udostępnili właśnie materiał filmowy pokazujący proces powstania poszczególnych ujęć, od zdjęć z aktorami po finalne obrazy. Zachęcają też do wzięcia udziału w zbiórce na agregat prądu dla animatorów z Ukrainy.

BreakThru Films rozpoczęło zdjęcia do „Chłopów” latem 2020 roku, tym samym wracając jako jeden z pierwszych producentów na plan zdjęciowy po pandemicznej przerwie. Kolejnym etapem realizacji filmu jest pracochłonny proces malowania zmontowanego materiału. Grupa ok. 70 artystów w studiach w Sopocie oraz Litwie, Serbii i Ukrainie przystąpiła do swojego zadania, gdy koronawirus dwukrotnie spowodował wstrzymanie prac nad filmem. Co więcej, sam proces malowania jest bardziej pracochłonny, niż producenci założyli na początku.

„Technika, którą wybraliśmy, jest trudna i bardziej czasochłonna niż w przypadku 'Twojego Vincenta’. Mamy w filmie dużo dynamicznych ujęć i grupowych scen. Jednak rezultat, który osiągamy, przerasta nasze oczekiwania. Po dwuletniej pracy widzimy, że przeniesienie malarstwa inspirowanego Młodą Polską na duży ekran daje spektakularny efekt” – opowiada o kulisach malowania Piotr Dominiak, dyrektor artystyczny studia BreakThru Films.

Kolejnym wyzwaniem stała się rosyjska inwazja na Ukrainę. Z dnia na dzień studio w Kijowie zostało zamknięte, producenci filmu rozpoczęli błyskawiczne działania w celu pomocy artystom i ich rodzinom. Malarki bezpiecznie dotarły do Polski, gdzie kontynuowały swoją pracę. Jednak nie wszyscy ukraińscy artyści mieli możliwość wyjazdu. Z tego powodu w sierpniu 2022 roku BreakThru Films postanowiło ponownie uruchomić kijowskie studio, zapewniając tym samym pracę 15 malarzom i pracownikom.

Od października rozpoczęła się kolejna fala bombardowań i związanych z tym przerw w dostawie prądu. Malarze chcą tworzyć mimo wszystko. Codziennie przychodzą do studia, układając swój grafik w rytm przerw dostaw prądu. Czekają w zimnie, gdy tego prądu nie ma. Przenoszą na płótno dzieło Reymonta, a praca daje im nie tylko środki na utrzymanie, ale także wiarę w piękno w trudnych czasach. Jednak już teraz temperatury w Kijowie spadają poniżej zera, a spadną jeszcze bardziej. BreakThru Films rozpoczęło kampanię na Kickstarterze, której celem jest pilne zebranie środków na zakup agregatu prądu, który przywróci artystom możliwość i komfort pracy.

„Na obecnym etapie produkcji nie jesteśmy w stanie pokryć kosztów zakupu i transportu agregatu. Chcielibyśmy natomiast przekazać sześć obrazów z filmu jako nagrody w kampanii, są to pierwsze obrazy z 'Chłopów’ na rynku. Zajrzyjcie na stronę Kickstartera, dzielcie się tym newsem i pomóżcie nam zdobyć agregat dla naszych artystów na święta” – zachęca Sean Bobbitt, producent „Chłopów”.

Praca nad „Chłopami” jest czasochłonna, ale – jak przekonują twórcy – efekt, który zobaczymy na ekranie, będzie wyjątkowy. Premiera planowana jest na 2023 rok. W filmie występują m.in. Małgorzata Kożuchowska, Sonia Bohosiewicz, Maciej Musiał, Dorota Stalińska, Julia Wieniawa, Kamila Urzędowska, Robert Gulaczyk, Mirosław Baka oraz Ewa Kasprzyk. Na poniższym wideo można zobaczyć trzy ujęcia i proces produkcji od green boxa do finalnej animacji.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film