Zwiastun oraz pierwszy fragment miniserialu na podstawie „Małych kobietek” Louisy May Alcott

19 grudnia 2017


Absolutny klasyk wśród powieści dla dziewcząt, „Małe kobietki” autorstwa Louisy May Alcott, doczekał się nowej adaptacji. Stacja BBC One we współpracy z PBS nakręciła trzyodcinkowy miniserial na podstawie książki. W sieci pojawił się zwiastun oraz krótki fragment tej produkcji.

Wydana oryginalnie w dwóch tomach w 1868 i 1869 roku powieść „Małe kobietki” rozgrywa się w czasie wojny secesyjnej. Na kartach książki opisane są losy cztery sióstr. Gdy ojciec walczy na froncie, opiekę nad dziewczynami sprawuje samotnie matka, Marmee. Marmee wyraźnie wyprzedza swoją epokę, wpajając dziewczynkom ideały wolności i namawiając je, by znalazły własną drogę w życiu. Dorastając, dziewczynki uczą się, co to znaczy być kobietą, a także zaznają smaku rywalizacji, miłości, małżeństwa i straty.

Oparta na osobistych doświadczeniach autorki powieść cieszy się nieprzemijającym powodzeniem wśród kolejnych pokoleń czytelników. Wielokrotnie też była przenoszona na ekran. Do najlepiej pamiętanych produkcji należy adaptacja z 1994 roku w reżyserii Gillian Armstrong, w której zagrali m.in. Winona Ryder, Christian Bale, Susan Sarandon i Kirsten Dunst.

Dwa lata temu amerykańska sieć telewizyjna The CW zapowiedziała nakręcenie mrocznej, realistycznej i seksownej wersji „Małych kobietek”, w zeszłym roku zrezygnowano jednak z tego projektu, ponieważ nie udało się stworzyć dobrego scenariusza.

„Małe kobietki” firmowane przez BBC One i PBS nie stawiają na kontrowersje. Udostępnione fragmenty podpowiadają, że otrzymamy klasyczną adaptację, czyli to, czego miłośnicy literackiego pierwowzoru oczekują najbardziej.

Miniserial zadebiutuje na kanale BBC One już 26 grudnia. W obsadzie zobaczymy Emily Watson (jako Marmee), Willę Fitzgerald (Meg), Annes Elwy (Beth), Mayę Thurman-Hawke (córka Umy Thurman i Ethana Hawke’a wcieli się w Jo), Kathryn Newton (Amy), Jonaha Hauer-Kinga (Laurie Laurence) i Michaela Gambona (pan Laurence).

Jeśli wierzyć zapewnieniom producentów, w przyszłym roku powinna powstać kolejna ekranizacja „Małych kobietek”. Tym razem ma to być film kinowy zrealizowany przez ABC.

A oto zwiastun i krótki fragment pierwszego odcinka miniserialu „Małe kobietki”:

Kilka lat temu powieść „Małe kobietki” Louisy May Alcott wznowiło wydawnictwo MG:

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film