Zwiastun filmu „Na plaży Chesil” na podstawie powieści Iana McEwana

24 lutego 2018


Po „Dziecku w czasie” z Benedictem Cumberbatchem w roli głównej nadchodzi czas na kolejną ekranizację prozy Iana McEwana. Tym razem będzie to adaptacja „Na plaży Chesil”. Autor osobiście napisał scenariusz do filmu. Światowa premiera obrazu zapowiedziana jest na maj 2018 roku.

Latem 1962 roku para nowożeńców przybywa do hoteliku na południowym wybrzeżu Anglii, aby spędzić tam noc poślubną. Florence, córka biznesmena i filozofki, jest utalentowaną skrzypaczką marzącą o założeniu własnego kwartetu smyczkowego. Edward to zdolny absolwent historii, interesujący się wpływem wielkich ludzi na kształt dziejów. Oboje z niepokojem myślą o chwili, gdy skonsumują swoje małżeństwo ? ona boi się fizycznego zbliżenia, on obawia się, że nie sprosta czekającemu go zadaniu. Niemożność pokonania barier, nieumiejętność rozmowy o wspólnych problemach, doprowadzą do dramatu.

Ekranizacja książki Iana McEwana jest debiutem filmowym doświadczonego reżysera teatralnego Dominica Cooke’a. Jak mówi McEwan, współpraca z twórcą, którego podejście zostało ukształtowane przez teatr, a nie przez film, jest o wiele lepsza, ponieważ reżyserzy teatralni lepiej odnajdują się w przenoszeniu na ekran tego, co stworzyli pisarze.

Zdaniem Dominica Cooke’a ten obraz ma być odtrutką na „toksyczną nostalgię” za minionymi czasami, która zdaje się być obecna w każdym kraju na świecie. Również Stany Zjednoczone i Wielka Brytania chętnie nawiązują do dawnych dni chwały. „Na plaży Chesil” przypomni o ponurym aspekcie wczesnych lat 60., gdy w Wielkiej Brytanii bardzo widoczne były podziały klasowe.

Za napisanie scenariusza do filmu odpowiada sam Ian McEwan. Pisarz przyznaje, że w trakcie prac nad książką nie myślał o ewentualnej ekranizacji, ale uważa, że cieńsze powieści o wiele łatwiej zaadaptować na potrzeby pełnometrażowego filmu. „Zawsze sądziłem, że istnieje silny związek między krótką powieścią lub nowelą a scenariuszem. Scenariusze mają około 20 tysięcy słów. Jeśli chcesz skończyć na stronie setnej, a masz bardzo szybko nakreśloną sytuację i bohaterów, to znajdziesz jeszcze miejsce na jeden wątek poboczny, ale niewiele więcej” ? komentuje McEwan.

W ekranizacji „Na plaży Chesil” główne role grają Saoirse Ronan („Grand Budapest Hotel”, „Brooklyn”, „Lady Bird”) i Billy Howle („Poczucie kresu”, „Dunkierka”). Towarzyszą im: Emily Watson („Przełamując fale”, „Złodziejka książek”), Anne-Marie Duff („Sufrażystka”) i Samuel West („Czas mroku”, „Jonathan Strange & Mr Norrell”). Film zadebiutuje w kinach w maju (w Stanach Zjednoczonych) i w czerwcu (w Wielkiej Brytanii).

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Na plaży Chesil” w reżyserii Dominica Cooke’a:

Plakat promujący film „Na plaży Chesil”:

Okładka polskiego wydania powieści „Na plaży Chesil” Iana McEwana:

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: film