banner ad

Zobaczcie pierwszy zwiastun filmu „Ready Player One” Spielberga na podstawie powieści Ernesta Cline’a

24 lipca 2017


Szalona gra z wyobraźnią, rzeczywistość wirtualna i kulturowe dziedzictwo lat 80. ? tak w skrócie można opisać zapowiedź „Ready Player One”, nowego filmu Stevena Spielberga, który stanowi adaptację bestsellerowej powieści science-fiction „Player One” Ernesta Cline?a.

Historia przedstawiona na kartach powieści rozgrywa się w 2044 roku. Kryzys zrujnował największe mocarstwa. W Ameryce ludzie głodują i zamarzają na ulicach. Miasta zamieniły się w osiedla slumsów i przyczep kempingowych. Jedyną ucieczką od rzeczywistości jest OASIS, wirtualny świat o globalnym zasięgu. W tej krainie wymyślonej przez ekscentrycznego geniusza-miliardera Hallidaya ludzie przebywają chętniej, ponieważ każdy może tam się stać się tym, kim tylko zechce. O wynalazku mówi się jako o internecie nowej generacji będącym bardzo realistyczną symulacją. Zachętę do przebywania w OASIS stanowią również zakodowane tam przez twórcę zagadki. Enigmatyczne wskazówki oparte na grach, filmach i muzyce z lat 80. mogą bowiem stanowić klucz do kolosalnej fortuny i absolutnej władzy. Miliony ludzi próbowało złamać serię kodów, nikomu jednak nie udało się tego dokonać.

Głównym bohaterem historii jest nastolatek imieniem Wade, który spędza w OASIS całe dnie. Nagle chłopak odkrywa rozwiązanie pierwszej zagadki. Od tego momentu jego poczynania obserwuje cały świat. Tysiące przyłączają się do gry ? wśród nich potężni wirtualni gracze gotowi popełnić realne morderstwo, by przeszkodzić Wade?owi. Teraz chłopak żeby przeżyć, musi wygrać. Ale żeby wygrać, musi porzucić doskonały wirtualny świat i stanąć twarzą w twarz z rzeczywistością, od której tak rozpaczliwie pragnął uciec.

„Ten film pokaże, dlaczego tak interesujące jest nieegzystowanie w realnym świecie, lecz także co tracimy, gdy w nim nie funkcjonujemy. To baśń ku przestrodze, ale także wielki film przygodowy” – oświadczył Steven Spielberg. Na temat realizacji produkcji wypowiedział się również scenarzysta Zak Penn: „To najbardziej złożony film, nad jakim kiedykolwiek pracowałem. Sądzę, że Steven może się ze mną zgodzić”. Penn dodał, że prawdziwym wyzwaniem było przerobienie materiału, który znajduje się w książce, na język kina. Wtórować mu zdaje się Ernest Cline, autor literackiego pierwowzoru, który również przyłożył się do powstania scenariusza. „Nigdy nie sądziłem, że powstanie z tego film” – oświadczył. Najwyraźniej potrzebny był ktoś taki, jak Spielberg, żeby wizję Cline’a udało się przenieść na ekran. Światowa premiera filmu zapowiedziana jest na 30 marca 2018 roku.

A oto i zwiastun „Ready Player One”:

W Polsce powieść Ernesta Cline’a „Player One” ukazała się nakładem wydawnictwa Amber:

[mw]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film