„Żeglarze nocy” – kolejne dzieło George?a R.R. Martina zostanie zekranizowane jako serial

12 maja 2017


Moda na adaptowanie literackich dzieł George?a R.R. Martina trwa w najlepsze. Właśnie dowiedzieliśmy się, że amerykańska stacja telewizyjna SciFi zamierza zrealizować serial telewizyjny na podstawie noweli „Nightflyers”(w Polsce znanej pod tytułami „Żeglarze nocy” i „Wędrowcy”).

Projekt, który określany jest jako thriller z elementami nadprzyrodzonymi, powstaje w koprodukcji SciFi oraz Universal Cable Productions. Będzie to serial oparty na wczesnej noweli Martina, pochodzącej z 1980 roku.
Historia opowiada o grupie naukowców, którzy na pokładzie nowoczesnego statku ekspedycyjnego Nightflyer kierują się w stronę dziwnych sygnałów, ponieważ sądzą, że ich źródłem może być pojazd obcych istot z innego wymiaru. Gdy załoga zbliża się do miejsca przeznaczenia, zaczyna podejrzewać, że komputer pokładowy i nigdy niewidziany kapitan prowadzą ich na spotkanie z przerażającą grozą w ciemnych czeluściach kosmosu.

Nowela Martina została już przeniesiona na ekran w 1987 roku ? mowa tutaj o „Nocnych najeźdźcach” w reżyserii Roberta Collectora. Scenarzysta tego filmu, Robert Jaffe, powróci w roli jednego z producentów wykonawczych nowego serialu. Kinowy projekt sprzed trzech dekad okazał się artystyczną oraz komercyjną porażką. Szansy na odkupienie win można upatrywać w telewizyjnym projekcie SciFi, w który zaangażowali się między innymi: Doug Liman („Tożsamość Bourne?a”, „Na skraju jutra”), Gene Klein oraz David Bartis z firmy Hypnotic, Alison Rosenzweig oraz Michael Gaeta z Gaeta Rosenzweig Films, a także Lloyd Ivan Miller i Alice P. Neuhauser reprezentujący Lloyd Ivan Miller Productions. Za scenariusz ma natomiast odpowiadać Jeff Buhler („Nocny pociąg z mięsem”, „Insanitarium”).

Nowelę Martina „Nightflyers” polscy czytelnicy poznali już w 1985 roku za sprawą nieoficjalnego wydania klubowego, dostępnego głównie dla członków rodzimego fandomu. Ukazała się wtedy pod tytułem „Wędrowcy”. Pod koniec 1989 roku tekst w profesjonalnym tłumaczeniu i pod nowym tytułem „Żeglarze nocy” trafił w dwóch częściach na łamy miesięcznika „Fantastyka” (numery 11/89 i 12/89). Utwór można również znaleźć w drugim tomie kolekcji opowiadań Martina zatytułowanej „Retrospektywa”, którą wydano nakładem oficyny Zysk i S-ka.

Telewizja SciFi często inwestuje w adaptacje klasyki literatury fantastycznej. W ubiegłym roku informowaliśmy między innymi o rozpoczętych przygotowaniach do ekranizacji „Obcego w obcym kraju” Roberta A. Heinleina. W planach jest również stworzenie serialu „Hyperion” na podstawie cyklu książek Dana Simmonsa. Z kolei fani twórczości George?a R.R. Martina czekają nie tylko na nowy sezon „Gry o tron”, ale również na rozpoczęcie prac nad zapowiadanymi serialami pobocznymi ze świata Westeros oraz kolejne wieści o telewizyjnej wersji „Dzikich kart”.

Tak prezentował się film „Nocni najeźdźcy” z 1987 roku:

[mw]

Tematy: , , ,

Kategoria: film