Zbliża się premiera ekranizacji „Króla”. Poznajcie bohaterów serialu nakręconego na podstawie powieści Szczepana Twardocha

28 października 2020

W piątek 6 listopada o godz. 21:00 w Canal+ Premium odbędzie się premiera serialu „Król” na podstawie powieści Szczepana Twardocha o tym samym tytule. 28 października do księgarń trafiła też nowa edycja książki z okładką serialową. To dobry moment, żeby przedstawić bohaterów zapowiadanej produkcji.

Canal+ przygotował liczne materiały, które wprowadzają nas w klimat serialu. Od jakiegoś czasu publikowane są wizytówki bohaterów, czyli krótkie klipy wideo z całą główną obsadą, do których teksty dla postaci napisał Szczepan Twardoch. Przygotowano także rozmowy z aktorami. Cykl wizytówek otworzył specjalny materiał „Król: Prolog”, czyli rozmowa trzech twórców: reżysera Jana P. Matuszyńskiego, autora powieści Szczepana Twardocha i odtwórcy roli Jakuba Szapiry, Michała Żurawskiego.

Kiedy aktor zdecydował się, że chce zagrać w serialu? Czy był on pierwszym wyborem reżysera do roli Jakuba Szapiry? Dlaczego Ślązak postanowił napisać powieść o historii Żyda w przedwojennej Warszawie i jaka była jego pierwsza reakcja, kiedy wszedł na plan serialu? Która scena dla reżysera była najtrudniejsza? Jak wyglądała jego współpraca z autorem powieści? M.in. na te pytania znajdziecie odpowiedź, oglądając poniższą rozmowę.

Przypomnijmy, że akcja serialu dzieje się w Warszawie w 1937 roku, gdy nad Europą wisi widmo faszyzmu. Miastem trzęsie żydowski gang pod wodzą polskiego socjalisty, Kuma Kaplicy. Prym wiedzie w nim bokser, Jakub Szapiro, który skrycie marzy o tym, żeby kiedyś zastąpić Kuma i zostać królem Warszawy. Pewnego dnia przejmuje opiekę nad młodym chłopakiem, który mógłby być jego następcą. Tymczasem spisek na szczytach władzy może zmienić oblicze Warszawy i całego kraju, wpływając na gangsterskie imperium Kuma, a także na przyszłość samego Szapiry. Uwikłany w skomplikowane relacje z trzema kobietami Jakub stanie wkrótce do decydującej walki o władzę na ulicach miasta.

Przedstawianie postaci z „Króla” zacznijmy właśnie od głównego bohatera, Jakuba Szapiry. To żydowski bokser z klubu Makabi Warszawa i prawa ręka Kuma Kaplicy. Służył w 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy”. Odznaczony został Krzyżem Walecznych. W 1921 roku odszedł z wojska i związał się z polsko-­żydowskim gangiem Kuma. W latach 20. związany z Ryfką Kij, później w związku z Emilią, z którą ma dwóch synów – Daniela i Dawida. Jest opiekunem Mosze Bernsztajna, w którym widzi swojego następcę. Nie ma osoby w przedwojennej Warszawie, która nie słyszałaby o Jakubie Szapirze. Haracze zbierał od bogatych i biednych, a na rozkaz Kaplicy zabijał, kogo było trzeba. W 1937 roku, gdy rozgrywa się akcja „Króla”, na ringu nadal nie miał sobie równych. Z Emilią tworzyli dość niezwykły, jak na dwudziestolecie międzywojenne, związek.

Co według wcielającego się w Jakuba Michała Żurawskiego przesądza o prawdziwości historii przedstawionej w serialu? Czy można jednoznacznie określić Jakuba Szapirę i pozostałych bohaterów serialu? Ile czasu zajęło mu przygotowanie do roli? I czy treningi bokserskie były wyzwaniem? Zobacz krótki wywiad z aktorem.

Partnerka Jakuba, Emilia, pochodzi z przyzwoitej żydowskiej rodziny. To kotwica w życiu Szapiry. Przezorna i zdecydowana. Przymyka oko na nielegalne czyny swojego partnera i jego burzliwe nocne życie. Bardzo kocha Jakuba i próbuje przekonać go do wyjazdu do Palestyny, bo wierzy, że mogą tam zacząć nowe życie.

Kim jest Emilia w życiu Jakuba i jak swoją bohaterkę postrzega Aleksandra Pisula? Czy jej postać różni się od powieściowego pierwowzoru Szczepana Twardocha? Jak aktorka przygotowała się do roli? Czy wyjazd do Izraela pomógł jej w budowaniu postaci partnerki żydowskiego boksera? Zobacz krótki wywiad z aktorką.

Bohater, w którego rolę wciela się Kacper Olszewski, nie ma łatwego życia. Mosze Bernsztajn to urodzony w biednej rodzinie żydowskiej syn Nauma Bernsztajna, którego na rozkaz Jana „Kuma” Kaplicy zamordował Jakub Szapiro. Ten sam, który postanawia zaopiekować się chłopcem i wkrótce staje się też jego mentorem.

Kim jest Mosze Bernsztajn i jak swoją postać widzi Kacper Olszewski? Jak młody aktor przygotowywał się do roli? Czy występ w „Królu” to jego pierwsze doświadczenie aktorskie? I czy nauka jidysz sprawiła mu trudność? Zobacz krótki wywiad.

Jan „Kum” Kaplica to warszawski ojciec chrzestny i król stołecznej ulicy. Każdy w Warszawie mu coś zawdzięcza. Każdy też mu za coś płaci. W „Królu” ten ma władzę, kto rządzi ulicą, a niewątpliwie Kaplica we władaniu ma nie tylko warszawski bruk, ale całe miasto. To bojowiec organizacji bojowej PPS, weteran walk o niepodległość Polski i zago­rzały socjalista. Wpływowy polski gangster z koneksjami na szczytach władzy. Ojciec trzech córek, szef gangu kontrolującego żydowską dzielnicę Warszawy. Rubasz­ny i groźny jednocześnie, skłonny do okrucieństwa, jednak niepozbawiony poczucia sprawiedliwości.

Jak Arkadiusz Jakubik odnalazł się w eleganckim stylu Kuma Kaplicy? Jakiego poświęcenia wymagało od niego przygotowanie do roli? Kim jest gangsterski król Warszawy 1937 roku, którego postać odgrywa? Dlaczego każdy sam powinien wyrobić sobie o nim opinię? Czy serialowy Kaplica odbiega od powieściowego pierwowzoru? Zobacz krótki wywiad z aktorem.

Ryfka Kij to charakterna właścicielka ekskluzywnego warszawskiego burdelu, która na salony trafiła z miejskiego bruku. Silny charakter niewątpliwie pomaga jej odnaleźć się w okrutnym, męskim świecie. Ryfka ma żydowskie korzenie, wychowała ją ulica. Najpierw to nieletnia kochanka Kuma Kaplicy, potem prostytutka, aresztowana i skazana na więzienie za zabójstwo klienta w samoobronie. To także była kochanka Jakuba Szapiry, z którym miała burzliwy romans w latach 20. W 1937 roku prowadzi burdel pod opieką gangu Kaplicy i jak dobra matka zajmuje się najważniejszymi członkami organizacji.

Co składa się na niezwykłość projektu, w którym zdecydowała się wystąpić Magdalena Boczarska? Jak ocenia współpracę ze Szczepanem Twardochem? Czym fascynuje aktorkę Warszawa 1937 roku? Jaka jest Ryfka Kij i czego nauczyło ją życie? Co najważniejszego aktorka widzi w swojej postaci? Zobacz krótki wywiad.

Borys Szyc wciela się w serialu w gangstera-poliglotę Janusza Radziwiłka. To urodzony w ortodoksyjnej, żydowskiej rodzinie wychowanek Jana „Kuma” Kaplicy. Wykształcony za granicą, przez co mówi dziwną mieszanką kilku języków. Wykorzystuje swoją pozycję, by brutalnie znęcać się nad innymi bohaterami, szczególnie Ryfką Kij. Po powrocie z Ameryki jest zafascynowany działalnością amerykańskich gangów, skupiających się na dystrybucji narkotyków. To z tej podróży czerpie swoje inspiracje.

Dlaczego zdaniem Borysa Szyca doktor Radziwiłek składa się z przeciwieństw? Jak przygotowywał się do wcielenia się w tę postać? Jak pracował nad charakterystycznym słownictwem i gestami swojego bohatera? Czy aktor ocenia postępowanie Radziwiłka? Zobacz krótki wywiad.

Radziwiłkowi towarzyszy adiutant Edward Tiutczew. To młody Rosjanin, sierota, odtrącony przez rodzinę. Radziwiłek uczynił z niego swojego ochroniarza i najbliższego współpracownika. Jest niezwykle lojalny i posłuszny. Dużo czyta.

Jak budował postać Edwarda Tiutczewa Mikołaj Kubacki? Co jego zdaniem sprawia, że postać bezwzględnego towarzysza Radziwiłka jest niejednolita? I kiedy aktor pierwszy raz spotkał się z powieścią „Król” Szczepana Twardocha? Zobacz krótki wywiad.

Pantaleon Karpiński to członek gangu Kaplicy. Jest lojalny wobec Kuma, który uratował go po ucieczce z cyrku, w którym Karpiński występował jako dziwoląg. To wysoki, potężny mężczyzna o długich lśniących włosach, którymi przykrywa patologiczną pozostałość po syjamskim bracie. Karpiński nazywa ją „diabłem bratem” i wierzy, że słyszy jego szepty we wnętrzu czaszki, dzięki czemu posiada wiedzę jasnowidza i nadludzką siłę. Brutalny, znęcający się nad żoną abstynent, pobożny katolik.

Czy po przeczytaniu książki Paweł Wolak widział się w roli Pantaleona Karpińskiego? Jaką relację ma jego bohater z Bogiem? I dlaczego aktor uważa, że Pantaleona przepełnia mrok? Zobacz krótki wywiad.

Grany przez Andrzeja Kłaka Munja Weber to szofer Kuma Kaplicy. Strachliwy, o bardzo charakterystycznej urodzie. Brak mu zdecydowania, nie potrafi sprzeciwić się decyzjom, z którymi się nie zgadza i traktowaniu, które mu uwłacza. Szuka szacunku i akceptacji.

Stanisława Tabaczyńska to jedyna kobieta w gangu Kuma funkcjonująca na męskich prawach. Lesbijka w typie butch, krótko ścięte włosy, nosi męskie stroje. Gadatliwa, wyszczekana, odważna i ze skłonnością do potwornych przekleństw. Bije się jak mężczyzna, zawsze ma przy sobie kastet, nóż i dwa pistolety. Broni prostytutek Ryfki przed agresywnymi klientami, te za to ją uwielbiają. Dobrze dogaduje się z Jakubem Szapirą.

Kim jest postać serialowej Tabaczyńskiej? Jakimi zasadami kieruje się jedyna kobieta w gangu Kuma i co stanowi jej słaby punkt? Jak Barbara Jonak podchodzi do swojej postaci i czy się z nią identyfikuje? I co lubi w Tabaczyńskiej najbardziej? Zobacz krótki wywiad z aktorką.

Grany przez Marcina Pempusia Janusz Kocot to oddany członek gangu Kuma Kaplicy. Lojalny, odważny i zdecydowany. Ma skłonność do pochopnych wypowiedzi. Ideowy socjalista i ateista, choć w kwestiach obyczajowych ma tradycjonalistyczne poglądy. Jest wrażliwy na krzywdę.

Moryc Szapiro to młodszy brat Jakuba, student prawa i działacz Poalej Syjon. Idealista, wierzy, że musi wyjechać z Warszawy i budować państwo żydowskie, namawia Jakuba na emigrację i organizuje wyjazd do Palestyny.

Kogo w „Królu” najbardziej chciał zagrać Piotr Żurawski? I jak postrzega przedwojenne realia kulturowe Warszawy? Czy udział w produkcji razem z bratem był dla niego wyzwaniem? Co bracia z własnej relacji przenieśli na ekran? Zobacz krótki wywiad z aktorem.

Zosia, narzeczona Moryca Szapiro, opiekuje się żydowskimi dzieć­mi w świetlicy Poalej Syjon. W przyszłości planuje z Morycem wyjazd do Palestyny. Chce walczyć i szkoli się w obsłudze broni. Zadziorna, odważna, sarkastyczna, ale też wrażliwa i troskliwa.

Jaka jest Zosia dla Maszy Wągrockiej i jak aktorka tworzyła swoją postać? Co w produkcji o przedwojennej stolicy było najciekawsze dla rodowitej Warszawianki? Jakie jej zdaniem wyzwania czekały na kobiety lat 30.? Czy Zosia wypatruje ślubu z Morycem i czym wyróżnia się ich relacja? Zobacz krótki wywiad z aktorką.

Grany przez Andrzeja Seweryna prokurator Jerzy Ziembiński to wdowiec wychowujący dwoje dzieci – Annę i Andrzeja Ziembińskich. Ukrywa swoje endeckie afiliacje podobnie jak skłonność do masochizmu.

Anna Ziembińska to warszawianka z przyzwoitego domu, seksowna, brawurowa. Mieszkała w Szwajcarii, gdzie pobierała nauki. Ma trudną relację ze swoim ojcem, prokuratorem Ziembińskim.

Jakie podobieństwa w życiowej historii łączą Annę Ziembińską z Leną Górą? Co najważniejszego aktorka widzi w swojej postaci? I jak Lena odnalazła się pierwszy raz na polskim planie filmowym? Zobacz krótki wywiad z aktorką.

Andrzej Ziembiński, syn prokuratora Jerzego Ziembińskiego, bokser w Legii Warszawa, działacz ONR-Falanga. Szkoli Falangę, nacjonalistycz­ną bojówkę. Jego relacja z siostrą jest bardzo dwuznaczna, pełna erotycznego napięcia, a w końcu także toksycznej zazdrości.

Jaki jest Andrzej Ziembiński dla Piotra Packa? Czego chce od życia i na czym polega jego wewnętrzne rozdarcie? Jak wyglądało pierwsze spotkanie z Michałem Żurawskim, serialowym Szapirą? Jak wyglądały przygotowania do scen bokserskich? Czy boks był kluczowy w kreowaniu tej postaci? Zobacz krótki wywiad z aktorem.

W dwudziestoleciu międzywojennym wydarzenia na polskiej scenie politycznej toczyły się niczym w dreszczowcu Alfreda Hitchcocka. Zaczęło się trzęsieniem ziemi, a potem napięcie rosło. Odzyskanie niepodległości, powstania i wojny terytorialne z sąsiadami, wojna z bolszewikami, zamordowanie prezydenta Narutowicza, zamach stanu i rządy autorytarne, światowy kryzys gospodarczy, wreszcie śmierć decydującego o wszystkim Józefa Piłsudskiego. Do tego wiszące nad Polską zagrożenie sowieckie i niemieckie, zamachy terrorystyczne, walki uliczne, pogromy antyżydowskie, pacyfikacje ludności ukraińskiej i buntów chłopskich, wreszcie niekończące się polityczne represje. W serialu występują więc również bohaterowie zaangażowani w politykę. Jednym z nich jest Bronisław Żwirski, polityk i lider ONR-Falanga.

Kim jest Bronisław Żwirski i jak Adam Bobik odnalazł się w roli radykalnego polityka Falangi? Jakie to wyzwanie dla aktora, stanąć na planie superprodukcji osadzonej w czasach historycznych napięć? I jak pracowało się na planie „Króla”? Zobacz krótki wywiad.

Grany przez Adama Ferencego Felicjan Sławoj Składkowski to postać historyczna, generał dywizji Wojska Polskiego i premier II RP.

Litwińczuk, w którego wciela się Bartłomiej Topa, to sekretarz premiera, klasyczny urzędnik, karierowicz, przywiązany do hierarchii i przepisów. Pamiętliwy. Państwowiec, gotów podjąć nielegalne działania dla pojmowanego na swój sposób interesu publicznego. Miłośnik szachów.

Grany przez Krzysztofa Pieczyńskiego Adam Koc to postać historyczna. Pułkownik. Przywódca Obozu Zjedno­czenia Narodowego i zwolennik sojuszu z nacjonalistami.

Rydz-Śmigły – w tej roli Andrzej Szeremeta – to również postać historyczna. Marszałek Polski, generalny inspektor Sił Zbrojnych.

Powieść „Król” Szczepana Twardocha w filmowej okładce ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego:

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: film